• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Ağustos 26, 2020 7:25 am

Can İşgören: TYF, çalışmalarını olanca hızıyla sürdürüyor

Can İşgören: TYF, çalışmalarını olanca hızıyla sürdürüyor

Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Eğitim Kurulu Sorumlusu Can İşgören, TYF’nin çalışmalarını olanca hızıyla sürdürdüğünü ifade ediyor.

Türkiye Yelken Federasyonu Türkiye’deki yelken faaliyetlerini yöneten kurum olarak 1957 tarihinde, 1923’te kurulmuş olan Türkiye Su Sporları Federasyonu’ndan ayrılmış ve ayrı bir kurum olarak kuruluyor. Türkiye Yelken Federasyonu Uluslararası Yelken Federasyonu olan World Sailing kurumu tarafından tanınıyor. Türkiye Yelken Federasyonu tescil etmiş olduğu Laser, Finn Sörf, Uçurtma Sörfü, Optimist, 420, 470, Pirat, Dragon, Yat ve Radyo Kontrollü Yat sınıflarında tescil etmiş olduğu sınıflarda yarış organizasyonları ve milli takım kampları organize eder. Şuan Türkiye Yelken Federasyonu’na Özlem Akdurak başkanlık ediyor. Turkiye Yelken Federasyonu Genel Sekreteri Mutlu Uzun, Sportif Direktör olarak Fatih Özmen, Eğitim Kurulu Sorumlusu olarak Can İşgören görev alıyor. Yacht Life&Travel dergisi editörü Ahmet Doğan’ın sorularını Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Eğitim Kurulu Sorumlusu Can İşgören cevaplandırdı.

Türkiye Yelken Federasyonu olarak yaptığınız işler hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye Yelken Federasyonu; Ulusal ve Uluslararası (Dünya Şampiyonu, Avrupa Şampiyonu, Asya Şampiyonu, Olimpiyat, Türkiye Şampiyonu, Gençlik Spor Bakanlığı Kupası vb.) yarışların organizasyonlarına katılmak milli takım kamplarını düzenlemek, başarılı, genç ve sportif yeni nesillerin yetiştirilmesi için faaliyetlere katılan ve bu faaliyetleri uygulayan bir kurumdur. Bu organizasyonlar içerisinde yer alan; Dünya Şampiyonu, Avrupa Şampiyonu ve Asya Şampiyonu yarışlarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük yetiştirilmiş ve olimpiyatlarda da ülkemizi temsil etmiş sporcularla başarısını sürdüren bir kurum olmaya devam etmiştir.

Bütün Branşlarda Başarı İçin Biraz Daha Süreye İhtiyaç Var!

Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülke olarak sizce denizlerimizden (yelkencilik anlamında) yeterince yararlanabiliyor muyuz, yelkenciliğin gelişmesi ne ya da nelere bağlıdır? Bu konuda federasyon olarak yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?

Ülkemizi dünyadaki birçok ülke ile kıyaslandığınızda coğrafi açıdan bulunamayacak bir yerde olduğunu fark ediyoruz. 3 tarafı denizle çevrilmiş muhteşem bir ülke ve su sporları bakımından da diğer devletlerden daha iyi bir konumda. Yelken sporu açısından başarı grafiğine bakacak olursak bazı branşlarda çok başarılı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Diğer branşlarda ise biraz daha yol kat etmemiz gerekiyor. Federasyon olarak hazırlık ve gelişim çalışmaları hız kaybetmeden sürdürülmeye devam ediliyor. Bu sebeple yelken sporunun bütün branşlarda başarılı olması için biraz daha süre geçmesi gerekecek.

Eğitimleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yelken branşını 2 başlık altında inceleyebiliriz. Birincisi TUYEP ( Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı) eğitimi alanlar, ikincisi sporcu olarak eğitim alanlar. TUYEP eğitimi; yelken kulüplerinin sportif açıdan başarı beklemeyen ama iyi bir denizcilik bilgisiyle kaliteli yelkencilerin yetiştirilmesini, bunun devlet tarafından kayıt altında tutulmasının sağlanmasıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı’dır. Sporcu olarak verilen eğitim; yelken kulüplerinin sportif olarak başarı bekleyen ve denizcilik açısından bilgili yelkencilerin yetiştirilmesini ve bunun devlet tarafından lisanslı sporcu olarak kayıt altında tutulmasının sağlanmasıdır. Kısaca özetlemek istersek, TUYEP kaliteli bilgi seviyesi yüksek yelkenciler yetiştirip Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış belge verilecek kalitede kişilerin yetiştirildiği, sporcu olarak verilen eğitimde ise yarışçılık seviyesinde başarılı yelkencilerin yetiştirilerek lisanslı sporcu olmasının sağlanmasıdır.

Pandemi süreci sizleri nasıl etkiledi, pandemi sürecine karşı nasıl önlemler aldınız?

Türkiye Yelken Federasyonu ulusal faaliyetlerini 1 yıl öncesinden planlamaktadır. Bu, 1 yıllık faaliyetler de 4 yıllık olimpiyat süreciyle birlikte ilerlemektedir. Bahsetmiş olduğum bu 4’er yıllık olimpik süreç de 4 sene sonraki çalışmaların nerede olacağını gösterir. Bu organizasyon sistemi dünyadaki bütün ülkeler ortalama olarak bu şekilde planlanmaktadır. Pandemi durumundan sonra birçok konuda dengenin değiştiğini söyleyebiliriz. Sportif faaliyetler açısından zorluk var ama bu durum atlatılacak. Sadece biraz süre ve sağlık güvenliklerinin alındığı antrenman sürecine ihtiyaç var. Bunu sağlamak için sağlık önlemlerini alarak yola devam etmekteyiz. Verilen ulusal faaliyetlerin 1 yıl öncesinden planlandığını söylemiştim. Aynı durum eğitim kurulu tarafından organize edilen eğitim faaliyetleri için de geçerli. Bu yıl hazırlayarak internet sitemizde yayımlamış olduğumuz ilanı 2 defa daha yeniledik ve tekrar ilan ettik. Bir engel söz konusu olmadığı sürece ilan ettiğimiz şekilde eğitimlerimiz kurumumuzca devam ettirilecek. Federasyon olarak işlemlerimizin çoğunluğunu şuan bilgisayar üzerinden sürdürüyoruz. Düzenlemiş olduğumuz bazı eğitimleri ve gelişim seminerlerini çevrimiçi olarak devam ettiriyoruz.

Yelkenlerde temizlik ve hijyen nasıl olmalı, federasyon olarak bu ve benzeri konularda üyelerinizi nasıl bilgilendirdiniz, neler önerdiniz?

Şuan dünyadaki hiçbir sağlık örgütü hastalığı tam anlamıyla ve hızlıca tedavi edecek ilaca sahip değil. Sağlık açsından biraz daha fazla kaygı duymak yerine herkesin olması gereken şekilde kendini koruması ve bunu gerçekleştirirken karşısındakini de düşünerek sosyal mesafe kuralına riayet etmesi gerekiyor. Bu şartlar altında sporcular gibi ebeveynlerinde kendi sağlık tedbirlerini alması ve diğer kişilerle mesafesini koruması gerekiyor. Üyelerin ise kalabalık alanlardan uzak durarak sosyal alanların müsaade ettiği kadarıyla kulüplerin restoran ve diğer bölümlere girip çıkmaları gerekiyor.

Spordaki Başarıda Ebeveynlere Büyük Görev Düşüyor

Spordaki başarımızın artmasını nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük ve genç nüfusa sahip. Sportif açıdan dünya ve Avrupa şampiyonalarında olduğu gibi olimpiyatta da başarılı olacağımıza kanaatim tam. Görmüş olduğumuz bu tablonun geliştirilerek devam ettirilebilmesi için sosyal alanlarının rahat olduğu kulüp ve spor eğitim merkezlerimizde eğitimlerinin sürdürülmesi gerekiyor. Sağlıklı ve yeni nesil gençlerin spor yaparak yetiştirilmesi ebeveynlerin çocuklarını yelken ve diğer branşlarla tanıştırmasıyla sağlanacaktır. Çocukların seçtikleri spor branşında çalışmalara ne kadar katılıp katılmayacağının elde etmiş olduğu başarılar değil, başarıya ne kadar yakın olup olmadıkları belirler.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-YACHT LIFE & TRAVEL

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.