• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Aralık 3, 2018 11:07 am

Custom Line 120′: Planing Yat Sanatı

Custom Line 120′: Planing Yat Sanatı

Francesco Paszkowski Tasarım tarafından ilk kez tasarlanan yeni Custom Line120 tasarım, konfor ve performansla ilgili mükemmel standartlarıyla denizcilik sanatının harika bir örneğidir .

 

Custom Line 120′  izlerini bırakacak olan yeni inovasyonların etkileyici gücüyle denizcilik sahnesinde yerini almaktadır. Markanın planya hattının en yeni üyesi otomotiv tasarımı ve konut mimarisinin stilistik unsurlarını birleştirerek şekillerin ve hacimlerin güçlendirilmesi için yapılan derinlemesine araştırmayı ilave etmektedir.

 

Mühendis Piero Ferrari, ve Mühendislik Departmanı tarafından yönlendirilen Ferretti Group Strategic Product Committee işbirliği ile üretilmiş olup, Francesco Paszkowski Tasarım imzasını taşıyan ilk özel hat yatı olan Custom Line 120’de yat gövdesinin tasarımından başlayarak bir dizi yeni temel özellik dahil edilmiştir. Alt kısımdaki hatları pruvaya doğru hızlı işlerin genişletilmesiyle karakterize edilmiştir. Geminin hacimleri ve yer değişimleri dikkate alınarak bu seçim garanti edilen istisnai performans ve tüketime karşı direnci azaltmaya yönelik olarak dikkatli analizlerin sonucunda oluşmuştur.

 

Gövde tasarımında yarış gücü yatlarında kullanılan teknolojilerden ilham alınmıştır ve azami güç ve hafifliğin temin edilmesi için gereken yapıların üretimine özel önem ve dikkat gösterilmiştir. İlave olarak üst yapıda karbonun uzman kullanımıyla kokpitteki pervanelerin desteklenmesine gerek olmadan pruvaya doğru uzanan kaptan köşkü kısmının şık bir tasarıma sahip olması sağlanmıştır.

 

HARİCİ TASARIM

 

Tasarım mükemmel derecede düzgün hatlar ve formlara dayalı olarak estetik bir standart sunmaktadır. Profil şık ve güçlüdür. Gergin hatlar kıç tarafından pruvaya doğru uzanmaktadır ve bunlar açık yapıdaki yüzeyler ve koyu boyalı pencerelerde materyallerin ve renklerin harika bir dönüşümünü sağlamaktadır.

Pencereleri geniş ve zengin görünümlüdür ve ana güvertede yerden tavana kadar olan pencereler deniz ile direkt temas sağlamaktadır ve bu geleneksel küpeştelerin yerini alan minberler sayesinde olmaktadır. Kaptan köşkündeki yan pencereler iyi korumalı panoramic güneş güvertesini mümkün kılmaktadır.

 

KOKPİT VE ANA GÜVERTENİN İÇ KISIMLARI

 

Kokpitte inovatif bir cam kapı bulunmaktadır ve bu cam kapı hole açılmaktadır. Bunun 45° açısı vardır ve iki camlı panellerin bilinen sürgülü açılışına ek olarak bunda yana yatırma mekanizması bulunmaktadır. Bu sayede tavana sokulmak üzere tamamen kaldırılabilmektedir. Havacılık sanayinde çalışan bir şirket olan  Mecaer Aviation Group ile birlikte geliştirilmiş olup, kapı ile kokpit alanının hol ile birleştirilmesi ve 80 metre kareden fazla tek bir ortam yaratılması mümkün olmaktadır (861 fit kare)  Bir başka dikkat çekici yenilik yüzer zemin ile birlikte hol yüzeyinin yükseltilmesidir ve bu sayede denize paralel olmayan bir görüş sağlanmaktadır.

 

Tasarım diğer unsurların yanında, lüks konutların iç tasarım ve sunumlarının prensiplerinden ilham alınarak yapılmıştır:

– Aydınlatma, ses ve havalandırma sistemlerini biraraya getiren destek kolonları

– Deniz ile daha fazla devamlılık etkisi yaratan, geniş ve yüksek yan pencerelerin yerleştirildiği büyük merkezi hol.

Resmi yemek alanının ötesinde, lobi ile yürüme alanına büyük bir cam kapıdan geçilebilmektedir ve ayrıca alt güverteler ile ana suite de geçilebilmektedir. Karşı duvardan kilere geçiş de sağlanmakta ve buraya dışarıdan da girilebilmektedir. Ayrıca alttaki mürettebat alanlarına geçilebilen gemi mutfağı bulunmaktadır.

Kilerden Kaptan köşkünede erişilebilmektedir. Burada kaptan LOOP entegre köprü sistemini kullanabilmektedir ve bu sistem gösterge tablosu üzerinde pürüzsüz şekilde yerleştirilmiş olan dokunmatik ekranlı Naviop-Simrad ile birlikte oluşturulmuştur. Bu sayede geminin fonksiyonları ile tek bir direkt arayüz sağlanmakta olup toplam kontrol imkanı yaratılmıştır.

35 metre karelik geniş sahinin süitinde ayrı bir soyunma odası ile çift tesisli, gösterişli ve merkezi duşlu ana banyo bulunmaktadır. Talep üzerine malik için panoramic teras da kurulabilmektedir.

 

ALT GÜVERTE

 

Alt güvertede 4 tane misafir kamarası bulunmaktadır. 2 VIP kamarada yataklar özel bir şekilde düzenlenmiş olup, bunlar küpeşteye doğru bakmaktadır ve büyük pencerelerinden manzara imkanı yaratılmıştır. Öndeki iki kamarada tekli yataklar bulunmaktadır ve bunlara pulman yatağı eklenebilmektedir. Tüm kabinlerde ayrı bir duşla birlikte oda içi banyo bulunmaktadır. Öndeki mürettebat alanlarında geniş bir yemek odası, masa ve özel banyosu olan kaptan kamarası, bir hostes kabini ve gemiciler için iki çiftli kamara bulunmakta olup tümünün özel banyoları ve ayrı duşları vardır.

 

DIŞ ALANLAR

 

Bir kaptan köşkünün konforuyla bir kupenin sportifliği güneş güvertesinde mükemmel şekilde biraraya gelmiştir ve burası tamamen özel olarak keyfini çıkarabileceğiniz panoramic bir alandır. Burası burgaçlı banyosu ve tekli duran mobilyaları ile bir rahatlama alanıdır ve tavan penceresi olan geri çekilebilir üst yapı ile güneşten koruma sağlanabilmektedir. İnovatif bir konsept sayesinde kaptan köşkünden ön Alana direkt bağlantı sağlanabilmektedir ve bu bağlantı maymun köprüsünden ilave erişim ile birlikte yan koridorlardan sağlanmaktadır. Bu özellik sayesinde 100 metre karelik tek bir büyük güverteye sahip olmak mümkün olmaktadır. Yürüyüş yolunun yanlarındaki iki güneş pedi geniş bir yemek alanı olan ön güverteye açılmaktadır.

Arka tarafında patently DMT – Dual Mode Transom sistemi uygulanmıştır ve yat hareket ederken harika bir estetik görünüm sağlayacak şekilde kokpit basamaklarına kurulan iki tane yapı söz konusu olmuştur. Tekne durduğunda basamaklar garaj kapısından geçerler ve konukların çıkmalarına imkan sunarlar.

Garajdan 5.65 metreye kadar olan bir bot ve üç kişilik jet ski suya indirilebilir. Custom Line geleneği ile uyumlu olarak ön tarafta başka bir garaj daha bulunmaktadır ve burada 3.25 m bot veya bir jet ski muhafaza edilebilmektedir.

 

TEKNOLOJİ VE PERFORMANS

 

Custom Line 120′ bir çift MTU 16V 2000 M96L motoruna sahiptir ve bunlar 2,638 Mhp gücünü sağlar bu sayede  21 knot seyir hızı ile 25 knot üst hıza ulaşılabilir (ön veriler). İlginç olan bir seçenek ekonomik seyir hızı olan 11 knot olup, bunun 1100 deniz miline  kadar aralığı bulunmaktadır. Tekne demirlediği zaman da, hem seyir halinde ve hem de sıfır hız konumunda elektrohidrolik stabilize edici salma omurgalar içeren standart kurulum sayesinde konfor sağlamaktadır. Seyir sırasında ve dış limandayken motorların ve jeneratörlerin etkisini azaltmak için akustik konfora da azami dikkat gösterilmiştir: Custom Line 120′ yüzer bir zemin ile tavanlar ile yatın bölmeleri arasında ilave termal yalıtım özelliklerine sahiptir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.