• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Mart 31, 2020 6:20 am

DEĞERLİ AHŞAPLARDAN BENZERSİZ SÜPER YATLARA

DEĞERLİ AHŞAPLARDAN BENZERSİZ SÜPER YATLARA

DSV (DREAM SHIP VICTORY) YACHTS, laminasyon teknolojisi kullanarak değerli ahşaplardan benzersiz süper yatlar yapmak amacıyla Ağustos 2005’te kurulmuş bir şirket.

 

Şirketin kuruluşundan bu yana DSV YACHTS dünyaca bilinen en son teknoloji olan lamine ahşabın bilimsel araştırması, analizi ve uygulaması için ciddi çaba harcamış ve sermaye yatırımı yapmış. Lamine ahşap, modern gemi yapımında rekabetçi ve başarılı bir ürün olarak, Dutch Technology Institute (Hollanda Teknoloji Enstitüsü) TNO (Hollanda), Delft University of Technology (Delft Teknoloji Üniversitesi) (Hollanda), Sicilya’daki Messina University (Messina Üniversitesi) (İtalya), University of Southampton (Southampton Üniversitesi) (Birleşik Krallık) gibi lider enstitülerde test edilmiş.

 

Ahşap; işlemenin, tasarlamanın ve yapımının geliştirilmiş ve uygulanan teknolojileri sayesinde çevresel değişikliklere dayanıklıdır.

 

Tüm üretim zanaatkârlar tarafından elde yapılıyor

DSV YACHTS’ın yelkenli gemileri aslında yat yapımında yeni bir alan ve dünyada hiçbir eşi benzeri bulunmuyor. Tüm üretim zanaatkârlar tarafından elde yapılıyor. Zanaatkârlar Türkiye’nin her yerinden, modern ahşap işçiliği alanında en az beş yıllık deneyimi olan genç insanlar arasından seçiliyor. Her işte insan faktörünün önemli olduğunu düşünürsek, ahşapla çalışırken bu çok daha özel bir hal alıyor. Çünkü ahşap, kendisiyle çalışan kişiyi hissetmeli, duymalı ve anlamalıdır. İşçiliğin yanı sıra, üretim hattı da özel kurulum ve aygıtlarla donatılmalıdır. Böylece gemi yapımı ahşap okulu ile en son küresel teknolojik gelişmeleri birleştirecek projeleri kolayca uygulama fırsatı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Süper yat sınıfında dünyada eşi benzeri bulunmayan yelkenli gemiler üretiliyor

 

DSV YACHTS, en başından beri, projelerini dünyanın önde gelen mühendislik şirketleriyle işbirliği içerisinde yaratıyor. Deniz mimarisinden Dykstra Naval Architects (Hollanda)şirketi; stil, iç ve dış tasarımdan Ken Freivokh Design (Birleşik Krallık) şirketi sorumlu. Yaptıkları iş birliği neticesinde ortak gayretleri birleştirerek süper yat sınıfında, dünyada benzeri bulunmayan yelkenli gemiler yaratıyorlar. 

 

“Dünyanın en iyi klasik yatı” olarak tanımlanan DSV YACHTS yapımı Mikhail S. Vorontsov yelkenlisi

 

DSV YACHTS tarafından 64.52 metrelik lamine ahşap gövdeli, üç direkli uşkuna Mikhail S. Vorontsov süper yatı Aralık 2013’te denize indirilmişti. Tüm Dünya’da büyük bir yankı uyandıran Mikhail S. Vorontsov, bir süper yatın ihtiyacı olan tüm donanıma sahip olarak tasarlanmış.

Mayıs 2014’te Amsterdam’da Dünya Süper Yat Ödülleri 2014’ün ehil jürisi Mikhail S. Vorontsov yatına büyük bir uluslararası tanınırlık verdi ve Mikhail S. Vorontsov Gelenek Ruhu Ödülü’nün kazananı olarak asıl Oscar ödülünü aldı.

Bu yat, yapımı esnasında Discovery Channel tarafından birçok kez filme alındı ve bu tüm dünyaya yayınlandı. Aynı zamanda “Süper Yatlar 2014” kitabı, 2014’te farklı sınıflarda göze çarpan yatlarla beraber Mikhail S.Vorontsov hakkındaki bilgileri de dâhil etti.

Tarihteki en büyük lamine ahşap gövdeli yelkenli projesi

 

DSV YACHTS Tersanersi’nde inşası süren bir de “Dream Symphony” adında 141 metrelik, üç direkli bir yat bulunuyor. Yat, Türk ustalar tarafından benzersiz, sadece bu proje için geliştirilmiş bir lamine sert ağaç kereste teknolojisiyle (iriko – Afrika tik ağacı) inşa ediliyor.  Daha önce hiçbir yelkenli gemi bu kadar büyük bir projeye sahip olmamıştı. Bu yat tarihteki en büyük lamine ahşap gövdeli yelkenli gemi projesi.

“Dream Symphony”  gövdesinin güç karakteristikleri metal gövdeli bir yattan daha aşağı değil hatta daha üstün. Kaburganın gücü, gemi teknesinin IROKO lamine ahşabından yapılmış yapısal elementlerinin özel bir yöntemle yapılan güç analizine dayalı, tüm yapı buna dayanarak inşa edilmiş. Hesaplama yöntemi, metal ve lamine ahşabın karşılaştırmalı karakteristikleri göz önüne alınarak bir grup deniz mühendisliği şirketi; Dykstra Naval Architects (Hollanda) ve SP-High Modulus (Birleşik Krallık), tarafından elde edilmiş. Hesaplamalar DELFT University of Technology (DELFT Teknoloji Üniversitesi) (Hollanda) ve the University of Messina (Messina Üniversitesi) (İtalya)’da bulunan özel laboratuvarlar tarafından onaylanmış ve bu testler esnasında gerçek lamine ahşap örnekleri kullanılmış.

Royal Institution of Naval Architects (Gemi İnşaat Mühendisleri Kraliyet Enstitüsü) (RINA), İtalya tarafından kabul edilerek onaylanan proje deniz mimarisinden sorumlu olan Dykstra Naval Architects (Hollanda) ve iç ve dış tasarımdan sorumlu olan Ken Freivokh Design (Birleşik Krallık)  ile işbirliği yapılarak sürdürülüyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.