• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Temmuz 29, 2020 12:34 pm

Denize inen tekne sayısı iki katına çıktı

Denize inen tekne sayısı iki katına çıktı

Covid-19’un ardından yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelen tekne turlarının sayısında patlama yaşandı. DTO Antalya Başkanı Ahmet Çetin, denize inen tekne sayısının geçen yılın iki katına çıktığını belirtti.

Covid-19 salgınıyla birlikte gelen izole tatil trendi, teknelere olan talebi hızla artırdı. Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar Antalya sahili boyunca 2020 sezonunda denize indirilen tekne sayısında geçen yıla göre iki kat artış yaşandı. Hem yerli hem de yabancı turist yoğunluğunda yükselişin gözlendiği deniz turizminde özellikle Antalya’nın batı ilçelerindeki rotaların popülerliği giderek artıyor.

Tekne sayısı hızla artıyor

Turizmde eğilimin tekne tatillerine kayması nedeniyle birçok sahil ilçesinde önemli bir hareketlilik yaşanıyor. Sadece tekne turlarına katılan turist sayısı değil, Antalya’nın tamamındaki liman ve kıyılara demirlenen tekne sayıları da yükselişte. Özellikle Adrasan’da tur tekneleri katlanarak artıyor. Adrasan sahilinde bu yaz tekne sayısı önceki yılın iki katına çıkarken pandemiden etkilenmeyen çok az yerden biri de Sulu Ada oldu. O nedenle tekne işletmecileri Sulu Ada’ya tur düzenlemek için yarışa girdi.

Önü alınamıyor

Özellikle Adrasan sahilindeki tekne sayısında önü alınamaz bir artış olduğunu vurgulayan Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, “Adrasan sahilinde geçen yıl 50 olan tekne sayısı şu anda 100 civarında. Sayıları hızla artan teknelerin düzeni için yat yanaşma alanı olarak düşünülen proje, büyük bir kısmı koruma alanı içinde kaldığı için iptal oldu. Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile görüşerek bölgedeki ihtiyacı anlattık. Kumluca Belediyesi’yle birlikte çalışarak sahilde koruma kapsamındaki kırmızı alanın dışında olan bir bölgeye ahşap kazık iskele inşa edeceğiz. Böylece sahilde yaşanan aşırı yoğunluğu da hafifletmiş olacağız” dedi.

Deniz trafiği hızlandı

Tüm sahil ilçelerindeki deniz trafiğinde artış olduğunu dile getiren Çetin, Antalya ve ilçelerindeki durumla ilgili şöyle bilgi verdi: “Tekne işletmecilerini zor günlerden çıkarıp yoğunluğa hazırlayacabilmek için Antalya ve ilçelerde yüzde 5’ten yüzde 40’a kadar liman indirimleri aldık. Teknelerin limanlara indirilmesiyle birlikte deniz turizmi canlandı. Özellikle hafta sonlarında Kaş, Üçağız, Demre, Kemer ve Kumluca’da yerli turistte ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Ukraynalı ve Polonyalılar başta olmak üzere yabancı turistlerin hareketliliği de başladı. Rusya pazarının ise 25 Temmuz’dan itibaren açılmasını bekliyoruz. Sezonun son iki ayının iyi geçeceğini düşünüyoruz.”

Kapasite sınırı kalksın

Pandemi sürecinde teknelerin yüzde 50 kapasiteyle çalışmalarına ilişkin kararın devam etmesi nedeniyle turların organizasyonunda sorunların yaşandığını dile getiren Çetin, bu sınırlamanın kaldırılması için bu hafta Kültür ve Turizm ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Çetin, “Normalleşme ile birlikte otobüs seferlerinde ve birçok alanda tam kapasiteye geçilmişken tur teknelerindeki kapasite sınırlaması devam ediyor. Tur otobüsüyle gelen 45 civarında turistin aynı teknede tura çıkarılabilmesi için 90 kişilik tekneye ihtiyaç var. Ancak teknelerin çoğu 70 – 80 kişilik olduğu için tekne işletmecileri çözümsüz kalıyor. Turla gelen turistleri aynı teknede tekne turuna çıkaramıyorlar. Tek rehberle gelen turist gruplarını iki ayrı tekne turuna da bölemiyorlar. Bu sorunun çözümü için otobüslerde kaldırılan kapasite sınırlamasının teknelerde de kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

YACHTLIFETRAVEL

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.