• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Mayıs 8, 2019 7:07 am

ERİN MOTOR GENEL MÜDÜRÜ ERSİN ŞAHİN: “TÜRKİYE’NİN HER YERİNE SERVİS DESTEĞİMİZ VAR”

ERİN MOTOR GENEL MÜDÜRÜ ERSİN ŞAHİN: “TÜRKİYE’NİN HER YERİNE SERVİS DESTEĞİMİZ VAR”

Yüzde 100 Türk tasarımı ve üretimi yapan Erin Motor, ürün gamındaki marin motorla da denizcilik sektörüne hizmet veriyor. 7-10 metre aralığındaki balıkçı teknelerinde kullanılan marin motor, emisyon testinden sonra yatlarda da kullanılabilecek.

 

Marin motorunun tasarım ve üretim süreci diğer motorlara göre farklılık gösteriyor mu?

Marin motoru konusunda özellikle iki husus bizim için çok önemliydi. Birincisi tabii ki de marinizasyonu ve soğutma sistemi, ikincisi ise rölanti devri. Sırası ile anlatmak gerekirse motorumuz, su soğutmalı bir motor ve marinizasyon tarafından en kritik parça eşanjör. Ar-Ge ekibimiz bu konuda saha testleri ile beraber ciddi çalışmalar yaptılar. İkinci nokta olan rölanti devri ise ülkemizde 7 ile 10 metre arasındaki teknelerin en çok kullanılma amacı olan olta balıkçılığı ve ağ balıkçılığı açısından çok önemi. Burada motorumuz üzerinde yaptığımız çalışmalar ile rölanti devrimizi 600 devir/dakika’ya kadar düşürdük.

 

Balıkçı tekneleri dışında bu motoru kullanmak mümkün mü?

Tabii ki mümkün. Ancak bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Şöyle ki yatlarda motorumuzun kullanılması için yurtdışında yaptırmamız gereken bir emisyon testi var. Bu belgelendirme sürecini tamamladıktan sonra motorumuz yatlara da takılabilecek. Gelecek planlarımızda aynı motor ailesine ait elektronik kontrollü 4 silindirli bir motor ailesi yaratmak da var. Yıldız Teknik Üniversitesi ile çalışmalarımıza başladık. 75 kW ile 110 kW arasında değişen 3 farklı motor ile deniz araçlarına hizmet vereceğiz.

 

Özel kullanım amaçlı yatlarda yerli motora talep olduğunu düşünüyor musunuz?

Özel kullanım amaçlı yatların beklentileri, diğer deniz araçlarına göre oldukça üst düzeyde. Bu bağlamda özellikle yerli olmasının bir avantajı olacağını sanmıyorum. Buradaki doğru strateji, dünyada bu işi en iyi yapan firmaların ürünleri ile rekabet edebilecek kalitede bir ürün ile müşterilerimizin karşısına çıkmaktır. Önceliği kalite olan bu kitlenin beklentilerini karşıladıktan sonra yerli olması satış sonrası beklentiler açısından ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Tekne üreticileri ile pazarın durumunu değerlendirmek ve anlamak için görüşmelerimiz sık sık oluyor. Burada bizim için en önemli nokta en büyük ihtiyacın olduğu güç aralığını belirlemek.

 

Marin motora karşı geri dönüşler nasıl?

Şu ana kadar sadece yeşil ruhsata sahip balıkçı teknelerine satışı gerçekleştirdik ve geri dönüşler oldukça iyi. Özellikle de yakıt tüketimindeki avantajımız balıkçılarımızın dikkatini çekmekte. Aynı güce sahip rakip motorlara göre yüzde 20’ye yakın, aynı güçteki eski motorlara göre ise yüzde 30’un üzerinde yakıt tasarrufu sağladığını söyleyen müşterilerimiz mevcut.

 

Denizcilikte kullanılan ürünlerin dayanıklılığı ve güvenirliliği daha da önem kazanıyor. Siz bu anlamda nasıl bir çalışma yürüttünüz?               

Bu bizim en güçlü olduğumuz nokta. Motorlarımız 10 bin saati aşan bir dayanıklılık testinden geçiyorlar. Bu Avrupalı rakiplerimizin de üstünde bir ömür testi yaptığımız anlamına geliyor. Buna ek olarak ürettiğimiz her motoru fabrikadan çıkmadan önce 6 saate yakın test ettikten sonra müşterilerimize teslim ediyoruz.

 

Servis ve bakım konusunda nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

Yetkili satış noktalarımızı, aynı zamanda servis hizmeti de verebilecek firmalardan seçiyoruz. Buna ek olarak yaşanabilecek herhangi bir sorunda fabrikamızda hazır bekleyen bir satış sonrası ekibimiz mevcut. Yerli olmamızın en büyük avantajı da burada ortaya çıkıyor. Yaşanabilecek bir problemde herhangi bir yedek parça, şayet yetkili servis noktamızda yoksa bizim tarafımızdan en geç 1 gün içerisinde Türkiye’nin her yerine ulaştırılabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.