• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Ocak 10, 2020 12:02 pm

Filo Broker ile Güvenilir Filo Danışmanlık Hizmeti

Filo Broker ile Güvenilir  Filo Danışmanlık Hizmeti

FİLO DANIŞMANLIĞI, BÜYÜYEN KİRALAMA SEKTÖRÜNDE ARTAN BİR İHTİYAÇ

 

Kurumsal  ve bireysel firmalara uzun dönem araç kiralama ve filo yönetiminde danışmanlık hizmeti veren Filo Broker;  2 kadın girişimci tarafından oluşturulan büyük bir iş.

Akılı Filo Yönetimi’nin hızlı çözüm, profesyonel yaklaşım ve verimli filo hizmeti anlayışına bağlı olduğunu belirten firma kurucuları Oytun Gül Malkoç ve Okşan Öztürk ile filo danışmanlığı ve sektör üzerine detaylı bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

Okşan Öztürk ve Oytun Gül Malkoç

 

 

 

 

Filo Broker’ı ve yaptığınız faaliyetleri tanıyabilir miyiz?

Firmamız 2014 yılının son çeyreğinde kuruldu. Türkiye’de ilk kez kurumsal firmalara uzun dönem araç kiralama ve filo yönetimi konusunda akıllı filo danışmanlığı yapmaktayız. Filo kiralama şirketleri ile müşteriler arasında bir köprü görevi görüyoruz. Dolayısıyla Filo Kiralama ile ilgili desteğe ihtiyacı olan her  portföyden  müşteri ile çalışabiliyoruz. Müşterilerin ihtiyaçlarına göre iş modelimizi şekillendirebiliyoruz.

Müşterilerimize 3 aşamalı hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz hizmetin tamamını alabilir ya da ihtiyaçları doğrultusunda ayrıştırabilirler. Bizim tercihimiz tam fayda sağlayabilmek ve verimliliği artırabilmek adına sürecin başından sonuna yanlarında olmak. İlk aşamada “Filo Analizi” ile ihtiyaçları belirliyoruz. En ucuz fiyata araç kiralamanın doğru bir alım şekli olmadığına inanıyoruz. Her kullanıcıya özel alım yapılması gerektiğine inanıyor hizmetlerin genelleştirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Artık dünya da şirketlerin yönetim felsefelerin de en çok önem verdikleri değerlerden biri verimlilik. En verimli alımın yapılması için doğru analizin yapılıp ihtiyaçların doğru belirlenmesi gerekiyor. Bizim de tam anlamıyla yaptığımız bu.

İkinci aşama “Teklif ve Kontrat Danışmanlığı” ile zaman kazandırıyoruz. Filo analizi ile belirlediğimiz ihtiyaçlar doğrultusunda kontrat şartlarını belirliyor ve ihale sürecini yönetiyoruz. Tedarikçi seçiminden, sözleşme müzakeresine ve araç teslimatına kadar uzanan ve departmanlara oldukça zaman kaybettiren aynı zamanda hataya açık olan çok önemli bir süreci devralıyoruz. Üçüncü ve son aşamada “Filo Yönetimi” ile tasarruf sağlıyoruz. Operasyonel olarak iş yükü yaratan tüm süreçleri biz takip ediyoruz. KM kullanım takibi, bakım periyotları takibi, hasar frekansları, kira ve kira dışı tüm maliyetlerin kontrolleri, kronik maliyet yaratan konular vb. Bunun yanı sıra firmaların ihtiyaçları ve talepleri özelinde hizmetlerimizi şekillendirebiliyoruz. Bunun için ciddi bir yazılım yatırımı yaptık. IT programımız sayesinde tüm süreci sorunsuz takip edebiliyoruz. Ayrıca sahadaki araç kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak adına akıllı telefonlarına indirebilecekleri yine sektörde bir ilk olan “FiloCep” uygulaması ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyor, filoları ile ilgili bilgileri en kısa sürede elde etmelerini sağlıyoruz. Teknolojik gelişmeleri yakından takip edip kullanıyor  ve  müşterilerimizi faydalandırıyoruz.

 

Kadın girişimciler olarak bu sektöre yönelmek isteyen kadınlara ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

Araç Kiralama sektöründe danışmanlık yapmak isteyen herkese şunu söyleyebiliriz; öncelikle kiralama sektöründe tecrübe edinmeleri gerekli her şeyi merak etmeleri ve detaylı öğrenmelerini tavsiye ederiz. İş hakimiyeti, müşteri odaklılık ve disiplin bizim işimizin olmazsa olmazları. Akabinde başarı zaten gelecektir.

 

Filo Broker’ın sektörü etkileyen girişimcilik etkinliklerinden bahseder misiniz?

Filo Broker olarak Türkiye’de ilk defa Filo Danışmanlığı yapıyoruz. Böyle bir sektörün oluşmasına katkıda bulunmak bizim için çok kıymetli. Sadece operasyonel anlamda filo yönetimi alan şirketler şu an stratejik danışmanlık da almaya oldukça sıcak bakıyorlar.5 yıl önce yaptığımız işi anlatmak daha zordu; bugün firmalar değişen piyasa koşulları sebebi ile bize sorma ihtiyacı hissediyorlar. Buda oldukça gurur verici.

 

Temel yönetim prensipleriniz ve disiplin çerçevenizden bahseder misiniz?

Bizim amacımız firmaların ihtiyaçlarını saptamak ve en doğru alımı yapmalarını sağlamak, sonrasında da bu alımı takip etmek. Pratikte ihtiyaçlar değişebilir, değişikliklere penaltıya düşmeden müdahale  ede biliyoruz. Bunun neticesinde de müşterilerimizin hem tasarruf etmelerini  hem de zamandan kazanmalarını sağlıyoruz.

 

Sizin de içinde bulunduğunuz sektör içerisinde uygulanan ve sizleri ilgilendiren gelişmeler nelerdir?

Uzun yıllardır sektörün çok büyük bir kısmı döviz olarak kiralama yapılabilirken yasal düzenlemeler sonrasında TL olarak devam edilmesi zorunluluğu geldi. Bu da bir  çok anlamda değişiklik yapılmasına sebep oldu. Şimdi önümüzdeki günlerde de vergisel olarak gider gösterilebilen kira bedellerinde de bir düzenleme geliyor. Yine burada araç marka model tercihlerinde doğru çalışmaların yapılması ve en verimli opsiyonları şirketlerle buluşturmak için bizlere büyük işler düşüyor. Şuan hali hazırda ağırlıklı global  kendi sektörlerinde lider firmalardan oluşan müşterilerimizin yaklaşık 2.000 aracına tam  zamanlı hizmet vermekteyiz. Proje bazlı veya belli periyotlarda çalıştığımızda da onlarca şirket mevcut.

 

Şirketler neden filo kiralama konusunda danışmanlık hizmeti almalı?

Araç kiralaması yaparken aslında araç değil bir hizmet alıyor şirketler. Burada doğru karşılaştırma ve ihtiyaç olan hizmetlerin alınması ve verimlilik  sağlanması çok kritik. Ayrıca oldukça da teknik a bir alım. Bu sebeple sektörde tecrübeli ve bu işin matematiğini bilen bir danışmanla yola çıktığınızda fayda sağlamama olasılığınız yok.Bunun yanında diğer önemli sebepler insan kaynağının yeterli olmaması, filo yönetim konusunda tecrübenin az olması, işin profesyoneller, tarafsız ve bağımsız bir kuruluş tarafından yönetilmesini istemeleri. Tek konsantrasyonumuz filonun takibi olduğundan oldukça detaylı bir iş çıkarabiliyoruz. Sektörden geliyor olmamız hem kiralama şirketlerinin beklentilerini hem müşterinin beklentilerini ortak noktada daha kısa sürede buluşturmamızı sağlıyor.5 yılda çalıştığımız firmalara 5 milyon TL üzerinde  tasarruf ettirdik. En büyük motivasyonumuz da bu.

 

Filo Broker her şirkete ya da bireysel müşteri portföyüne talep üzerine göre özelleştirilmiş hizmet sağlıyor mu?

Hep söylediğimiz bir şey var terzi usulü bir iş yapıyoruz. Şirketlerin içinde araç geçen tüm ihtiyaçlarına özel çözümler ürete biliyoruz. Bu kullanıcı zimmet formu da olabilir, bir ihale yönetimi de olabilir, yakıt kontrolü ya da ikame yönetimi de olabilir. Bizim işimizde sonsuz varyasyon yaratılabiliyor.

 

Filo kiralama sektöründe ülkemize yaptığınız ya da yapacağınız projeler var mıdır? Varsa bahseder misiniz?

Biz Filo Broker olarak genç bir şirketiz ama devamlı yatırım yapmaya işimizi geliştirmeye hem zaman hem de para harcıyoruz.

Akıllı telefon uygulamamız, özel bir yazılımımız mevcut.Kiralık Araç Kullanım Eğitimimiz ve  Satın almacılar için Araç Alımı eğitimlerimiz var.Sahada gördüğümüz tüm ihtiyaçlar üzerine düşünüyor ve bir çözüm üretmeye çalışıyoruz.Önümüzdeki sene de online ihale platformumuzu açacağız.Devamlı gelişen ve büyüyen bir iş yapıyoruz.

 

Türkiye’de filo kiralama danışmanlığı alanında nasıl eksikler görüyorsunuz?

Şirketler için bu alanda danışmanlık almak çok yeni bir fikir. Bu fikri oturtmaya ve gerçekten ihtiyaçlarını belirlemeye çalışıyoruz. Filo Kiralama tarafında olduğu gibi hala işin sahibi şirketlerde net değil. Haliyle bu alım tam anlamıyla doğru yapılamıyor ve takip edilemiyor. Operasyonel takibin yanı sıra stratejik bir takip de gerektiren bir alım.Bu sebeple Danışman firmaların rolü çok önemli.

 

Filo Broker her gün ilerleyen dijital dönüşüm ve teknoloji ile birleşen uygulamalar da nasıl bir yol izliyor?

Kullanıcılara mobilite sağlamak ve birden fazla tedarikçi ile çalışan firmalara bilgi konsolidasyonu sağlamak adına “FiloCep” adında şuan İOS ve Android telefonlarda kullanılan akıllı telefon uygulamamızın 2. versiyonunu yayınladık. Kullanıcı bu uygulama sayesinde aracının kiralık olduğu firmaya tek tuşla ulaşabiliyor, aynı zamanda aracının bakım dönemini, lastik değişim  periyodunu, tüm olarak trafik cezaları ve hasarlarını takip edebiliyor. Uygulama en önemli özelliği ise km takibi yapabilmemizi sağlaması. Aracı kiralık olan firmaların önemli filo giderlerinden biri artı ya da eksi yönlü yanlış tercih edilmiş kilometreler.  Eğer zamanında takip edilir aksiyon alınabilirse muhtemel yüklü cezalardan tasarruf sağlanabiliyor. Her ayın başında kullanıcıların telefonlarına gönderdiğimiz bir bildirim ile güncel kilometrelerini  bu uygulamaya girmelerini istiyoruz. Tüm sözleşme şartları sisteme tanımlı olduğu için sistem dönem sonu tahmini bir hesaplama yaparak muhtemel aşım yapacak ya da sözleşme km sinin aşağısında kalacak olan  plakaları  raporluyor. Farklı km toplama yöntemleri de var ancak en doğrusu, hata payı en düşük olanı kullanıcının girdiği bilgi. Güncel km bilgisini her ay düzenli olarak topluyoruz ve müşterimize raporluyoruz. Sadece uygulamamız “ Filocep” in marifetlerinden faydalanmak amacı ile uygulamayı kiralayan müşterilerimiz var.

 

Yanıtlarınız için teşekkürler…

 

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.