• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Mayıs 3, 2019 8:15 am

ASLI AYGEN INTERIORS’DAN YAT İÇ MİMARİSİNE FARKLI BİR DOKUNUŞ

ASLI AYGEN INTERIORS’DAN YAT İÇ MİMARİSİNE FARKLI BİR DOKUNUŞ

Aslı Aygen Interiors Kurucusu İç Mimar Aslı Aygen, Matematik ve Bilgisayar Programcılığı lisans eğitiminden sonra çocukluğundan beri sanata ve mimarlığa duyduğu ilgi ve tutkusunun peşinden Londra’ya giderek University of Arts London’da İç Mimarlık eğitimi aldı. Uzun yıllar büyük ölçekte uluslararası ödüllü projeler üreten mimarlık ofislerinde çalıştıktan sonra 2012 yılında kendi tasarım stüdyosu Aslı Aygen Interiors’ı kurdu. Aslı Aygen Interiors mimari ve iç mimari projeler, yat iç mimarisi, proje uygulama ve danışmanlık gibi farklı alanlarda çözümler üreten bir tasarım ofisi.

Stüdyo 2015 yılından bu yana yat iç mimarisinin her yönünü kapsayan anahtar teslim projeler sunmaya odaklanmıştır.

 

ASLI AYGEN’İN DENİZ SERÜVENİ

 

Mesleki yaşamında 15 yılı geride bırakan Aslı Aygen’in denizcilik sektörüyle tanışması 2015 yılında kendisine gelen 2000 yılı Tuzla yapımı 27 metre motoryatın komple refit projesi ile başlıyor.

O dönemde yat sahipleri, teknelerinin yerleşim planından kullanım olarak memnun oldukları halde iç mekanın, yaşam anlayışlarını, stil ve zevklerini yansıtmayan bir tarzda; güncelliğini yitirmiş malzeme ve detaylara sahip olduğunu düşündükleri için iç mimari tasarımını tamamen değiştirme kararı almışlar. Yat sahiplerinin istek ve beklentileri doğrultusunda modern, konforlu, fonksiyonel bir mimari proje tasarımı yapılıp yat karaya alınarak belirlenen bütçe ve planlanan teslim süresi içinde uygulaması yapılmış.

Her daim deniz tutkunu olduğunu ifade eden Aslı Aygen, yatlara, yat tasarımına ilgisi olduğu için kariyerinde bir dönüm noktası olarak değerlendiriyor ilk projesini.

 

Aslı Aygen’in proje ortaklığı yaptığı Fransız yönetmen Patrice Marchetti ile yolları ilk kez Göcek’te kesişiyor.

 

2017 yılından beri de proje ortaklığı yaptığı Yönetmen Patrice Marchetti ile de yollarının kesişmesi bu proje esnasında Göcek’te aynı çekek sahasında çalışırken tanışmaları ile başlamış.

Film yapımcılığı, yönetmenlik ve görüntü yönetmenliği yapan Patrice Marchetti Fransa’da başladığı sinema hayatına 1991’den bu yana İstanbul’da devam etmiş.

Sinema kariyerinin yanı sıra tekne ve navigasyon tutkunu olan Marchetti, 6 yaşında optimistle başlayan denizcilik hayatına yelkenle devam etmiş olup 50 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak yelken yarışlarına katılıyor. 20’li yaşlarının başında RYA Yachtmaster açık deniz kaptanlığını alan ve 150.000 deniz mili tecrübesi olan Patrice’in şimdiye dek sahip olduğu tekne sayısı 18’e ulaşmış.

Marchetti 2000 yılında kapsamlı bir refit için teknesini Türkiye’ye getirmiş, bu deneyim son derece bilgili ve tecrübeli olan Patrice’in dünya yatçılık sektöründe Türkiye’nin giderek güçlenen potansiyelini görmesine sebep olmuş ve bu sektörde profesyonel olarak çalışma fikri kendisini cezbetmeye başlamış.  2010 yılında tekne imalatçısı bir firma tarafından gelen ortaklık teklifi ile yat sektörüne geçiş yapan Marchetti, o zamandan beri yat danışmanlığı ve proje yöneticiliği yapmaktadır. Çok sayıda büyük ölçekli refit projeleri gerçekleştirmiş olan Marchetti, tekneler için estetik ve teknik çözümler üretmekte, profesyonel ekiplerle en iyi hizmeti vermek için projenin koordinasyonunu ve denetimini yapmaktadır.  Aslı Aygen Interior ile 2017 yılında ortak başladıkları 70 ft. yelkenli refit projesi ile başlayan proje ortaklıkları halen devam ediyor.    YAT İÇ MİMARİSİNDE ‘ASLI AYGEN INTERIOR’ DOKUNUŞU Başarılı mimar Aslı Aygen “Aslı Aygen Interior olarak önceliğimiz her projemizin kişiye özel olmasındaki sürekli taahhüdümüzdür.” diyor. Başarılı projeleri gerçekleştirmenin temelinin müşteriler ile kurulan sağlam ortaklıklardan geçtiğini ifade eden Aygen mimari uygulama öncesi planlama aşamalarını şu şekilde aktarıyor: “Stüdyomuzda projeye özel beklentileri inceler, müşterilerimizin vizyonu ile yolumuzu belirleyerek hikayemizi renkler, dokular, detaylar ve mimari ile anlatıp, onların yaşam tarzını ve zevkini yansıtan, gereksinimlerine özel tasarımlar sunarız.” Uygulamada hedeflenen yüksek kaliteye, uzman ekipler ve çözüm ortaklarıyla ulaştıklarını belirten Aslı Aygen sözlerine şöyle devam ediyor; “Detay, kalite ve estetiğe olan tutkumuzu, tasarım beceri ve tecrübelerimiz ile birleştirerek, müşterilerimizin ilham aldığı ve hayatlarına dokunduğumuz kreatif  fikirlerimizi estetiğin ve işlevselliğin ışığında bütünleştirerek kişiye özel kurgulanmış bir deneyime dönüştürmeye odaklanıyoruz. Her daim önceliğimiz müşterilerimizin beklentilerine olan titizliğimiz ile projelerimizin öngörülen bütçe ve zamanda tasarım değerlerinden ve kalitesinden ödün verilmeksizin bitirilmesidir.”

 

Aslı Aygen ve Marin Ekibi, iç mimarlık hizmeti vermekle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda anahtar teslim refit projeler gerçekleştiriyorlar.

 

 

Aslı Aygen Interiors stüdyosunda marin departmanında mimar, iç mimar ve gemi inşa mühendisinden oluşan bir ekip ile müşterilerine iç mimarlık hizmeti vermekle sınırlı kalmayıp, anahtar teslim refit projeleri yapılıyor.

 

Yat performansını iyileştirme, işlevsellik ve denize elverişliliğinin geliştirilmesinden, teknelerin yeniden inşasına kadar geniş bir yelpazede projeler gerçekleştiren ekip, bunun yanı sıra proje yönetimi ve proje danışmanlığı yaparak, profesyonel çözüm ortakları ile teknik ve mekanik çözümler üretiyor,  survey ve klasifikasyon gibi konularda da hizmet sunuyorlar.

 

En son komple rekonstrüksiyonunu tamamladıkları 70ft. alüminyum kompozit, karbon direkli yelkenli yat projesi S/Y ICHTUS’u Kasım 2018’de İsviçreli sahibine teslim eden ekip, stüdyoda şu anda 90 ft. Ferretti için iç mimari proje çalışması yürütüyor. Öte yandan Türkiye’de inşası planlanan 65.ft  katamaran projesi de geliştirilmekte.

 

 

Aslı Aygen 70ft. alüminyum kompozit, karbon direkli yelkenli yat projesi S/Y ICHTUS’dan şöyle bahsediyor;

 

“Şahsi kullanım için ilk sahibinin sade, minimal denizci yaşam tarzına göre düşünülüp inşa edilmiş olan yatı, yüksek performans kapasitesinden ödün vermeden, üst düzey lüks segment ticari charter teknesine dönüştürdük. Sahibinin hedeflediği, misafirlerinin lüks konforlu yaşam alanlarında yelken keyfini yaşabilecekleri, misafir memnuniyetine dair her türlü detayı eksiksiz sağlamaktı.  Bu doğrultuda yatın yerleşim planını değiştirip, öncesinde mevcut olmayan 2 kişilik en-suite banyolu mürettebat kamarası inşa ettik ve lüks segment charter için gerekli olan tüm donanımı ekledik. MCA uluslararası ticari charter normlarına uygunluğunu sağlayarak teknenin tüm elektrik, elektronik ve mekanik altyapısı, tüm üst güverte, yelken ve direk donanımları yenilendi. Yatın mevcut ağırlığını değiştirmemek için mimari uygulaması tamamen kompozitten imal edildi. Takip edilen çizgi modern, sportif ve fonksiyonel iç mekan görünümünün, rahat, çekici bir atmosferle birleştirilmesi oldu.  Tekneyi sahibine yat tekstilleri, tüm mutfak, servis sunum gereçleri, aksesuarlar, otel buklet ürünleri dahil charter misafirlerini “turn-key” karşılayacağı şekilde transfer sürecine de dahil olarak Avrupa’ya geri uğurladık.”

 

 

2019 CNR Avrasya Boat Show fuarında katılımcı olarak yer alan Aslı Aygen ve Patrice Marchetti kendi alanlarında bir ilki gerçekleştirdi.

 

 

Geçtiğimiz aylarda 14.ncüsü düzenlenen CNR Avrasya Boat Show’da katılımcı olarak yer alan firma, sektörel anlamda en büyük organizasyon olarak görülen bu fuarda yat iç mimarisi alanında ilk olmasıyla adından söz ettirdi.

 

“Fuar potansiyel iş ortakları ile tanışmamızı ve iş ağımızı genişletmemizi sağladı. Hedefimiz Türkiye yat sektöründe gerçekleştirdiğimiz iş hacmimizi arttırmakla birlikte önümüzdeki yıl yurtdışında düzenlenen fuarlara katılıp, kapasitemizi uluslararası platformda duyurmak.” diyerek fuardan memnun ayrıldıklarını ifade eden Aslı Aygen, ülkemizdeki yatçılık sektörünün yüksek kapasitesine olan inançları ile yabancı projeleri Türkiye’ye getirip uluslararası standartlarda proje uygulamalarını yapmak için azimle çalıştıklarını ekledi.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.