• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Kasım 28, 2018 12:53 pm

Teknik Uzmanlığa Sahip, Yenilikçi, Dayanıklı ve Endüstri Lideri Ürünleri ile METYX Composites Röportajı

Teknik Uzmanlığa Sahip, Yenilikçi, Dayanıklı ve Endüstri Lideri Ürünleri ile METYX Composites Röportajı

Kompozit sektörüne yönelik yüksek performanslı teknik tekstil ürünleri üreticisi METYX Composites – Telateks A.S. ile kompozit sektörü ve METYX’in çalışma prensipleri ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

Üretim süreçlerinizden kısaca bahseder misiniz?

METYX Composites – Telateks A.S., 2003 yılından bu yana kompozit sektörüne yönelik yüksek performanslı teknik tekstil ürünleri üretmektedir. Bu ürünler; multiaxial örgüler (e-glass, aramid, karbon ve hibritler), karbon örgüler, RTM örgüler, dokuma örgüler ve vakum sarf malzemeleridir.

Üretimde, yalnızca onaylı hammaddeler kullanılan METYX’de tüm üretim süreci ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardının gereklerine sıkı bir şekilde bağlı kalınarak yürütülmekte ve en yüksek kalitede örgülerin elde edilmesi sağlanmaktadır.

METYX Composites Kalıp Merkezi, model, kompozit kalıp ve prototip konularında uzmanlaşmıştır.

Kit Merkezi’nde ise PVC, PET, balsa, poliüretan gibi köpüklerden kitler üretmenin yanı sıra bu tip core malzemelerin plaka bloklardan plakalara dilimlenmesi ve yüzey işlemlerinin hazırlanması ile hızlı bir şekilde özellikle marine sektörüne ciddi bir esneklik sağlamaktadır.

Üretim tesislerinizin kapasitesi nedir?

METYX Composites ürünleri, firmanın İstanbul ve Manisa’da bulunan toplam 41,000 metrekarelik, Macaristan’da bulunan 15.000 metrekarelik (buna ilave 67.000 metrekarelik açık alana sahip) ve son olarak ABD’de North Caroline’daki 12.727 metrekarelik (buna ilave 112.000 metrekarelik açık alana sahip) gelişmiş ve modern tesislerinde üretilmektedir.

METYX Composites aynı zamanda kapsamlı distribütörlük, danışmanlık hizmetleri ve teknik eğitimler sunmaktadır.

Firmanızın marin sektörüne verdiği hizmetler nelerdir?

METYX Composites, marin sektörüne e-cam çok eksenli ve dokuma takviyeleri, karbon çok eksenli ve dokuma takviyeleri, aramid çok eksenli ve dokuma takviyeleri, RTM takviyeleri (Metycore ve Metycoremax), soyma kumaşı (peel ply), vakum keçesi (breather fabric) ve akış filesi (flow mesh) gibi vakum sarf malzemeleri, kalıp ve model hizmetleri, kumaş ve core malzeme kitleri, prototip üretimi, laboratuvar ve test hizmetleri, CFM, vakum dedektörleri, vakum torbalama sarf malzemeleri, çekirdek malzemeleri, kalıp ayırıcıları ve yapıştırıcılar, RTM ekipmanları, reçineler ve sertleştiriciler, wax ürünleri ve jel gibi hammadde tedariği sağlar.

Bu alanda fark yarattığınız en önemli nokta nedir sizce?

Tekne üreticileri ağırlıkları azaltılırken laminatların darbeye dayanıklılığını artırmak ve mekanik özellikleri geliştirmek için gereken çözümlere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, METYX’in eksiksiz kompozit çözümleri ile üstün performans sunulur. METYX Composites, teknik uzmanlığa sahip yenilikçi, dayanıklı ve endüstri lideri kompozit ürünler ile birlikte, müşterilerin malzeme ve teknolojilerden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan bir dizi hizmet sağlar.

Marin sektörü dışında hangi sektörlere iş yapıyorsunuz?

METYX Composites’in hizmet verdiği sektörler arasında otomotiv, ulaşım, rüzgar enerjisi, inşaat ve mimari uygulamalar, altyapı, spor ve eğlence endüstrileri bulunmaktadır.

Öne çıkarmak istediğiniz hizmet / ürün grubu varsa paylaşır mısınız.

DNV GL sertifikalı cam kumaş, karbon kumaşlar… PVC ve BALSA core malzemeler… Reçine, yapıştırıcı, vakum sarf malzemelerinin içerisinde yer aldığı distribütörlükler…

Kompozit labaratuvarınızda ne gibi testler yapıyorsunuz?

Fiili olarak 2012’den beri profesyonelce dışarıya da bağımsız bir laboratuvar olarak kendi kompozit laboratuvarımızda kompozitlerin fiziksel ve mekanik testlerini yapıyoruz.  2003 yılından beri kompozit sektöründe olduğumuzu göz önünde bulundurursak 2012’ye kadar dışarıya bu testleri yapmasak bile sektöre girdiğimiz tarihten itibaren birçok çalışmaya katıldık ve test süreçlerine refakat edip kendimiz için de gerçekleştirdik. Bu yüzden kompozit malzemelerin analizi konusunda 10 yıldan fazla bir tecrübemizin olduğunu söyleyebiliriz.

     

Test süreçlerinden bahseder misiniz?

Şimdiye kadar kompozit sektöründe faaliyet gösteren birçok farklı firma ile üniversiteler de dahil olmak üzere test süreçlerini yürüttük. Başlarda laboratuvarımızda ürün kalitesine etki edecek parametreleri analiz etmek adına testler yürütmekteydik. Ayrıca Araştırma Geliştirme amaçlı projelerde yürüttüğümüz testler, hatta geliştirdiğimiz karakterizasyon yöntemleri bile oldu. Hem ürünlerimizle ilgili müşterilerimize daha hızlı yanıt vermek hem de ARGE çalışmalarını yürütmek adına kendi bünyemizde başlattığımız bu süreç, çevreden gelen istekler doğrultusunda bağımsız test hizmetine dönüştü. Şimdi çoğunlukla deniz sektörü olmak üzere, otomotiv, enerji, mobilya, endüstriyel ürünler, pultruzyon ürünleri gibi birçok farklı sektöre test hizmeti sunuyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 6 farklı sektöre, 30 adet farklı firmaya bağımsız bir laboratuvar olarak 4000 adet test yaptık.

 

Peki Marin Sektöründe neler test edilir? 

Elyaf takviyeli polimerik kompozitlere çekme, basma, eğme, kesme gibi mekanik testler yapıyoruz. İstek doğrultusunda EN, ISO veya ASTM standartlarıyla yürüttüğümüz testlerde herhangi bir öneri gelmez ise uygun standartları kendimiz seçiyoruz. Ayrıca kompozit malzemelerde en temel ve önemli parametreler olan fiziksel testler, yani elyaf ve dolgu oranı, yoğunluk ve boşluk oranları gibi analizleri de yapmaktayız. Fiziksel ve mekanik testlerin yanı sıra kompozit malzemelerin üretimi esnasında da ölçülmesi gereken değişkenler vardır. Örneğin elyafın ıslanma hızı, reçinenin akış rejimi, dolgu yayılımı gibi. Bunları da yine in-house olarak geliştirdiğimiz bir takım test yöntemleriyle kompozitlerin üretim sürecine de ışık tutmak amacıyla analiz edebiliyoruz.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.