• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Kasım 22, 2018 2:47 pm

Maket Tekne Yapımına Gönül Veren Bir Deniz Sevdalısı: İbrahim Porsuk

Maket Tekne Yapımına Gönül Veren Bir Deniz Sevdalısı: İbrahim Porsuk

İbrahim Porsuk İzmir’de yaşayan bir denizsever. Asıl mesleği oto yedek parça satışı. Tamamen hobi alarak başladığı maket tekne yapımına, ilk maketi olan Karadeniz takası ve İngiliz kalyonunu 1985/86 yıllarında yedek parça mağazasında başlamış. Bu iki maket yapımı içindeki deniz sevgisinin yansımasının bir başlangıcı ona göre.

 

Amatörce ve hobi olarak başladığı maket tekne yapımına, emekli olduktan sonra, dostlarının ısrarıyla açtığı instagram hesabından yaptığı çalışmaları paylaşarak yüzlerce denizsevere ulaştı.

 

Tüm maket teknelerinin planlarını ve çizimini kendisi yapan İbrahim Bey maket tekne yapım aşamalarından şöyle bahsediyor: “Posta ve omurgalarını su kontraplağından keserek ıhlamur ağacından kestiğim ince çıtalarla sarıyorum. Maketin ahşap işleri bittikten sonra onları astarlayıp en az iki kez polyester macunlayıp zımparalıyorum. Sonra boya aşaması başlıyor. En son aksesuarları yerleştirerek tamamlıyorum. Bu süreç 20-30 gün arasında değişebiliyor.“

 

İbrahim Porsuk, kişinin isteğine ve gelen taleplere göre yapıyor tekne ve yat maketlerini. Gelen talepler kimi zaman denizseverlerin sahip oldukları teknelerin maketi olduğu gibi, kimi zaman da Cumhuriyet tarihimizi taşıyan Bandırma gemisi ve Savarona gibi özel yatlar olabiliyor.

 

“Maketlerim emeklilik serüvenimde benim yol arkadaşlarım,” diyen  İbrahim Porsuk, bu işe tam olarak gönül veren bir insan. Maket tekneleri yaparken titizlikle ve özenle çalışıyor, gerçek bir teknenin yapıldığı tezgahları ve oradaki aşamaları adeta yaşıyor. Tüm bunları yaparken de hiç bir elektrikli alet kullanmıyor, her şey tamamen İbrahim Bey’in ellerinden çıkıyor. Ona göre bu işin en önemli faktörü ise önce sabır sonra emek.

 

En büyük motivasyon kaynağı ise aldığı geri dönüşler. En ufak ayrıntıyı bile atlamadan, ince el işçiliği ve titiz çalışmasıyla İbrahim Porsuk’un yapmış olduğu el yapımı yat ve tekne maketlerini gerçeğinden ayırmak neredeyse imkansız!

 

İbrahim Porsuk yapmış olduğu maket tekneleri @makettekne isimli instagram adresinden paylaşıyor. Aldığı geri dönüşler ve destekler sayesinde sürekli yenilenen ve kendini geliştiren İbrahim Porsuk’u bizler de gönülden kutluyor ve onu üretmeye teşvik eden deniz sevgisinin başarılarla sürmesini diliyoruz!

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.