• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Mayıs 16, 2019 1:57 pm

Marine Motor’da Erin Motor Farkı

Marine Motor’da Erin Motor Farkı

İçten yanmalı motorun en önemli sistemlerinden bir tanesi soğutma sistemidir. Soğutma sisteminin performansı, motor performansını ve ömrünü direkt olarak etkilemektedir. Günümüzde sıvı soğutmalı sistemler gerek konfor şartlarını sağlaması gerekse daha geniş sıcaklık aralığında sorunsuz çalışmaları ile hava soğutmalı sistemlerin önüne geçmiştir. Marine motorlarda soğutucu sıvı olarak deniz suyunun kullanımı yaygınken, yine ömrü uzatabilmek için deniz suyunu motor parçaları ile doğrudan temas ettirmemek ve bunun için maliyeti yüksek dahi olsa eşanjör kullanmak doğru bir metottur.

 

Erin Motor olarak marine motorumuzun tasarımını yaparken bu hususları göze alıp, su soğutmalı bir motor dizayn edip, soğutma görevini ise deniz suyu ile motor soğutma suyunu karıştırmayan eşanjöre verdik. Eşanjör tasarımı sırasında motorumuzun ısıl yüklerinden, dünyadaki deniz sıcaklıklarının yıl içindeki değişimlerine kadar birçok veriyi hesaplayarak veya araştırarak elde ettik. Bu verileri akış simülasyonları ve ısı transferi hesaplarında kullanarak gerekli soğutma kapasitesini hesapladık. Bunlar kadar önemli olan üretilebilirlik ile maliyeti göz önünde bulundurarak en uygun tasarımı yaptık. Tasarıma uygun ve seri imalata yönelik numuneleri ürettik. Numuneleri ilk olarak laboratuvar ortamında sızdırmazlık ve kalite kontrol testlerine tabi tutarak temel işlevlerin doğruluğunu onayladık. Test odamızı eşanjör testlerine uygun hale getirerek eşanjörün ana fonksiyonu olan soğutma görevini test edip yeterliliğini ölçtük. Laboratuvar ortamında ömür testleri devam ederken, saha testlerini; motorumuzu taktığımız bir tekne ile gerçekleştirerek ürünü nihai hale getirdik.

 

Marine motorlarda diğer önemli konu ise rölanti devridir. Düşük rölanti devri, liman giriş çıkışlarında, kıyı yanaşmaların da, ağ atarken ve düşük hızlı olta avcılığında oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek ve motorumuzun rölanti devri olan 600 dev/dak’ı yakalayabilmek için çok farklı yay ve regülasyon tasarımları yapıp denemeler sonucunda en uygun sonucu elde ettik. Türk patent enstitüsü tarafından tescillenmiş bir regülasyon tasarımımız bulunmaktadır.

 

Yazı: ERSİN ŞAHİN
ERİN MOTOR GENEL MÜDÜRÜ

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.