• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Ekim 4, 2018 1:53 pm

Melike Esra Karayel:“Deniz de aynı hayat gibidir. Bakmasını, görmesini bilene.”

Melike Esra Karayel:“Deniz de aynı hayat gibidir. Bakmasını, görmesini bilene.”
  1. Merhaba, kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Yaşam amacım; yazarak ya da konuşarak kalplere dokunmak. Bu amaç doğrultusunda hem yazarlık hem de kurumlara özel eğitimler tasarlıyorum.  Basın sektöründe de uzun yıllar yer almam nedeniyle kurumsal tanıtım projelerinde faaliyetlerim var. Profesyonel yelkenciyim. Türkiye Yelken Federasyonu’nda danışmanlığın yanı sıra Piri Reis Üniversitesi öğretim üyesiyim. Altınbaş Üniversitesi yelken takımını kurduktan sonra takım koçu olarak eğitimlerim devam ediyor.

  1. Yelkene ilk ne zaman başladınız?

Yelkene ilk 2003 yılında Bodrum’da yapılan kış trofesinde başladım. Misafir olarak katıldığım yarışlarda kalbime ektiğim tohumlar bugünlere getirdi çok şükür. Deniz sevdam ise genlerimde var. Çok küçük yaşlardan itibaren her mutluluğumu, hüznümü kısacası hayata dair her duyguyu ilk denizle paylaştım.  Kimi zaman dertleştim kimi zaman öğüt aldım. Denizde aynı hayat gibidir. Bakmasını, görmesini bilene.

  1. Profesyonelleşme süreciniz nasıl gelişti?

Bu süreç uzun soluklu bir yolculuk. Denizin güzelliklerinden birisi de binlerce milden ve eğitiminden sonra bile her denize çıkışınızda yeni bir şeyler öğreniyor olmanız. Sonsuz bilgi ve güzellik. Doğan Yelken Takımı’na 2012’de seçildikten sonra altı sene deniz eğitimlerin devam etti. Şu ana kadar ulusal ve uluslararası pek çok yarışa katıldım. Tekne transferleri yaptım. Amatör Denizcilik Ehliyeti, Kısa Mesafe Telsiz, Uluslararası Kıyı Kaptanlığı (IYT Yachtmaster Coastal Sail) ehliyetlerine sahibim. Ayrıca Piri Reis Üniversitesi öğretim üyelerinden İleri Navigasyon eğitimlerine devam ediyorum.

  1. Verdiğiniz eğitimlerden kısaca bahseder misiniz?

Denizde olmanın insan ruhuna kattığı güzellikleri göstermek ise bir diğer yaşam amacım.  Ayrıca deniz, teorik bilgilerin hayata geçirilmesinde müthiş fırsatlar sunuyor. Bence en etkili öğrenme biçimi de bu. Eğitimlerimde deniz ve doğa koşulları ile hayatı ilişkilendiriyorum. Bir diğer önemli husus ise bütün eğitimlerim kuruma özel. Önce kısa bir araştırma ve bire bir görüşmeler yapıyorum. Onları tanıdıktan sonra ihtiyaçları doğrultusunda o kurum kimliğine uygun eğitimi tasarlıyorum. Hayatımda hiçbir işi sıradan yapmadım. Farklı olan ve kalpten sevgiyle yapılan değerlidir. Bununla birlikte bireysel eğitimlerde kişinin isteğine göre denizde ya da karada gerçekleşiyor.

  1. Kurumsal Yelken Eğitimlerinizden bahseder misiniz?

Kurumsal eğitimlerim arasında “Takım Çalışması, Hayatının Kaptanı Ol, Gerçek Kuzey, Alesta Hayat ve Liderlik Becerilerini Geliştirme” yelkenlide gerçekleştirdiğim temel eğitimlerimi oluşturuyor.

  1. “Deniz Olmak” isminden kısaca bahseder misiniz?

Deniz Olmak; aslında hepimizin önce kendimizi sonra var olduğumuz dünyayı bilmemiz yolculuğumuzda rotamız. Ben bu adı verdim. Ve bütün eğitimlerimi de bu başlık altında topladım. Yani Deniz Olmak; Kendini bilmek, Hayattaki rolünü anlamaktır. Zorluklardan yılmadan çözümün kendisi olmaktır. Daima ileriye bakmaktır.

  1. Bodrum Cup ile ilgili düşünceleriniz neler?

Bodrum Cup, 30. yılını kutluyor. Şu ana kadar katıldığım en büyük ve en önemli organizasyon. Çok heyecanlıyım. Bir o kadar da mutlu. Denizlerde ne kadar çok çoğalırsak iletişimi güzel, egodan kibirden uzak insanların oluşturduğu bir toplum haline geliriz. Sevgi çoğalır. ‘Denizde sivri taş olmaz’ diye bir söz vardır. Zor koşullar, taşın sivriliğini yontar. Deniz, insanı kötü duygulardan temizler.

  1. 2019 planlarınızdan bahseder misiniz

2019’da deniz olmak eğitimlerimle denizlerde çoğalmak en önemli planım. Altınbaş Üniversitesi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. İnşallah diğer okullarımızla da devam ederiz. Denizde gerçekleştirmek istediğim tasarımı hazır olan ve yine farklı bir televizyon programı var. Sponsor konusunu halledersem bu da diğer önemli hedeflerim arasında yer alıyor.

  1. Sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Sosyal sorumluluk projeleri topluma değer katmamız açısından çok önemli. LÖSEV başta olmak üzere bu projelerde her zaman varım. Ayrıca koçluk eğitimlerimde önemli pay sahibi Çağlar Çabuk hanımefendinin kaleme aldığı Solu-Can adlı kitabın tanıtımını da böyle proje olarak görüyorum. Kitap, sağlıklı bir toplumun oluşmasında önemli bilgiler veriyor. Yakın bir zamanda kendisiyle ‘Denizcilik ve Sporculuk Boyutlarında Kadının Yelken Dünyasındaki Yeri’ konulu bir söyleyişi gerçekleştireceğiz.

Röportaj: Begüm Kılıç

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.