• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Nisan 30, 2020 7:22 am

MENGİ YAY TERSANESİ’NDE ÜRETİM TÜM ÖNLEMLER ALINARAK HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

MENGİ YAY TERSANESİ’NDE ÜRETİM TÜM ÖNLEMLER ALINARAK HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs tehdidi iş ve sosyal yaşantımızı da haliyle etkiledi. Bu durum karşısında üretici firmalar da bir takım tedbirler almaya başladı. İnsan ve insan gücüne her zaman değer veren yerli üreticilerimizden Mengi Yay Tersanesi’nde de önlemler alınmış durumda.

Mengi Yay Yatçılık, Coronavirüs sürecinden yat inşa sanayi olarak minimum seviyede etkilenecek şekilde kronik rahatsızlığı bulunan personele izin imkanı tanıyarak, sosyal mesafe sınırlarını koruyarak, maske kullanımına azami şekilde riayet ederek ve gerekli tedbirleri alarak üretimini sürdürüyor ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

 

VIRTUS projesinin ikinci gövdesi geliyor

 

Tuzla Tersaneler Bölgesi Nuh Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren MENGİ YAY Tersanesi’nde üretilen 44 metre uzunluğundaki VIRTUS motor yatı geçtiğimiz günlerde sahibine teslim edilmişti. Bilindiği üzere line olarak inşa edilen Virtus projesinin ikinci motor yatı NB100 için ise dizayn ve mühendislik çalışmalarına ise hızlı bir tempoda devam ediliyor.

 

Mengi Yay Tersanesi’nde hali hazırda 3 adet farklı konstrüksiyon tipinde projenin inşası sürüyor

 

Bu projelerden ilki Mayıs 2020 ikinci haftasında denize indirilmesi ve 10 Haziran 2020 tarihinde teslimi planlanan 35,50 metre uzunluğundaki SEA STAR projesi. Tersane tarafından üretilen ilk ahşap/kompozit motoryat olma özelliği ile haklı bir gurura sahip olan motor yat ahşap gövde ve kompozit üst yapıya sahip. SEA STAR’ın iç ve dış tasarımı VYD Studio, mühendislik tasarımı ise Mavi Denizcilik tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş.

35.5 metre uzunluğunda, 7.68 metre genişliğindeki Sea Star, 1 master kabin, 4 misafir kabini ve 3 personel kabinine sahip.

SEA STAR ise iki adet 1925 beygir gücündeki makinası ile 22 deniz mili hıza ulaşıyor. Seyir sürati ise 16 deniz mili ve bu süratte menzili 550 deniz mili. SEA STAR da diğer Mengi Yay motor yatları gibi şık ve zarif tasarımı, geniş ve ferah iç mekanı ve beach area ile dikkatleri üzerine topluyor.

Tersanede üretimine devam edilen ve 2020 Eylül ayında tamamlanması planlanan bir diğer proje ise geleneksel Mengi Yay ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden birini teşkil edecek olan 46 metre uzunluğundaki gulet projesi. 9,50 metre ene, 3,80 metre drafta sahip gulette 1 master, 4 misafir ve 4 personel kabini bulunmakta. Gulet, 2 adet CAT C18 671 HP’lik makine ile 12 kts azami ve 10 kts ekonomik sürate sahip.

70 metrekarelik ana salon, geniş ve panaromik dinlenme ve güneşlenme alanları, masaj salonu ve süvari merdiveni ile emsalleri arasında farkını hissettirecek olan projenin Ağustos 2020 ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

İnşasına planlandığı şekilde devam edilen bir diğer proje ise 42,5 metre uzunluğundaki  yelkenli projesi. Bu proje Mengi Yay Yatçılık tarafından bugüne kadar üretilmiş en uzun yelkenli proje olma özelliğini taşıyor.

Devam eden diğer proje ise 42,5 metre uzunluğunda, 9 metre eninde ve 4 metre drafta sahip yelkenlinin azami hızı 14,5 kts ve ekonomik hızı ise 13,5 kts. Çelik/ alüminyum konstrüksiyonlu yelkenlide 1 master, 4 misafir ve 3 personel kabini bulunmakta. Yelkenlinin iç BTA Design, mühendislik tasarımı ise GINTON Naval Architect izleri taşımakta. Projenin teslim tarihi Mayıs 2021.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.