• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Eylül 14, 2020 6:49 am

Orhan Dinç: Roda Yat üretimlerinde kaliteden ödün vermiyor

Orhan Dinç: Roda Yat üretimlerinde kaliteden ödün vermiyor

Roda Yat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, “Roda Yat Tersane Turizm Den. San. Tic. İth. ve İhr. Ltd. Şti. olarak politikamız; Dünyanın 4’te 3’ü sizin… bilinciyle hareket ediyoruz. Bugün Yat imalat bakım onarım ve çekek yeri olarak sektörün önde gelen yat imalat şirketleri arasında yer almaktayız. 50 yıllık deneyimi ve alanında uzman kadrosu ile tasarımda ve imalatta kişiye özel çözümler sunulmaktadır” diyor.

Mega yat üretiminde fark yaratan firmalarımızdan biri de Roda Yat. Roda Yat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, Roda Yat Tersane Turizm Den. San. Tic. İth. ve İhr. Ltd. Şti. olarak politikamız; Dünyanın 4’te 3’ü sizin… bilinciyle hareket ediyoruz. Bugün Yat imalat bakım onarım ve çekek yeri olarak sektörün önde gelen yat imalat şirketleri arasında yer almaktayız. 50 yıllık deneyimi ve alanında uzman kadrosu ile tasarımda ve imalatta kişiye özel çözümler sunulmaktadır. Yatlarımızda yaşam alanlarımız kullanıcının hayat tarzı ve zevklerine göre haute couture olarak şekillendirilmektedir. Ahşap işçiliği ile günümüz teknolojisini harmanlayarak bugüne kadar toplamda 82 adet tekneye imzamızı attık. 50’nin üzerinde teknenin revüzyon bakım ve onarım hizmetleri dünyanın dört bir yanında mavi sularda buluşturmuştur. Rina Class, Türk Loydu ve CE sertifikalarına uygun olarak dünya standartlarında imalatlarını gerçekleştirdiğimiz teknelerimiz ile müşterilerimize eşsiz bir hizmet sunmayı hedefliyoruz. Her zaman yenilikçi, güvenilir, hızlı ve kalitesi ile tanınmış saygın ve öncü olmak yolunda ilerlemekteyiz” dedi.

Çalışanlarımızın İş Güvenliği ve Sağlığı Önceliğimizdir…!

Roda Yat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç şunları söyledi:Firma olarak en dikkat ettiğimiz konu çalışanlarımızın iş güvenliği ve sağlığı. Çünkü tersanede çalışmak bunu bir adım daha gerekli hale getiriyor. Çalışanlarımıza yılın belli zamanlarında eğitimler veriyoruz. Çalışırken gerekli teçhizatları eksik etmiyoruz. Meslektaşlarımızdan bizi ayıran en önemli özellik dur durak bilmeden üretime açığız. Genelde baktığımızda bir şirketin değerini belirleyen unsurlar saymakla bitmez. Fakat gelen müşterilerin tercihi öncelikle çalışanlarımızın bilgisi ve ürettikleri örneklerde akışını buluyor. Yurt dışından gelen ve yatını kendi tasarımına göre oluşturmak isteyen müşteri örneklere bakıyor. Örneklerin üretildiği ortama bakıyor. Bizim de önem verdiğimiz gibi çalışanların önce güvenliğine, sağlığına ve eğitimine dikkat ediyor. Ekonomik koşullar, bulunduğumuz meslek gurubundaki gelişmeler, mal ve hizmetimizin tanınırlığı, makine ve gereçlerimizin kullanımı, Ar-Ge çalışmalarımız, Şirketin teknolojiye ne kadar açık olduğu tercih edilmede belirleyici oluyor.

Üniversiteler Yat İnşa Tasarımı Bölümü Açmalı

Türkiye mega yat sektörü, denizcilik alanındaki lokomotif sektörlerinden biri. Dünyada kişiye özel olarak tasarlanmış mega yat üretimi Türkiye her ne kadar ön sıralarda olsa da bizde ki en büyük problem elaman sıkıntısı. İşine hakim gerçekten yat konusunda bilgili ara eleman sıkıntısı çok fazla. Bunu çözümü Denizcilik Üniversitelerinde Yat İnşa Tasarımı bölümü açmak, vb bölümler ile ilgili çalışma yapmak gerektiğini düşünüyorum. Bizim kendi bölgemizde yine bizim girişimlerimizle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bağlı Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu bünyesinde Yat İnşaat Tasarımı bölümü açıldı. Buna rağmen biz kendi tersanemizde birçok proje teslim ettik. Baktığımızda İtalya bu konuda isim yaptığı için önde, neden çünkü tasarımcıları sürekli kendilerini geliştiren bir yerdeler. Benim görüşüm özellikle yaşadığım yerde alan sıkıntısı ve bu üretimi yapan tersanelere gerekli önemin verilmemesi. Yabancı müşteriyi çeken bir meslek gurubu olarak çok daha dikkat edilebilir bu konuya.

Bodrum Guleti Türkiye’nin Uluslararası Markasıdır

Türkiye mega yat alanında öncelikle bulunduğu stratejik konum gereği çok önemli bir durumda. Yine diğer dünya markalarına baktığımızda daha kişiye özel ve fiyatlar daha makul, kalite ise özellikle kendim içinde olduğum bölgede inanarak söylüyorum tartışılmaz. Dediğim gibi işçilik konusunda çok çalışkan arkadaşlarımız var fakat eğitim ile daha iyi yerlere gelebiliriz. Ülkemizin uluslararası arenada aslında ses getirecek ve dünyada tek olan markası var. Bu da biliyorsunuz ki özel yapım olan Bodrum Guleti.  Belki motoryat anlamında diğer ülkelerin teknolojisiyle bir adım geride olabiliriz, fakat Bodrum guletlerimizi yine Bodrum, Gökova ve civar koylarda eşsiz tatillere ve görsele imza atıyor. Mega Yat sektörüne baktığımızda bizlerin yapamayacağı hiçbir şey yok. Biz sürekli gelişen ve ilerleyen bir milletiz. Biraz eğitim biraz da özveri ile gelinemeyecek nokta yoktur. Covid-19 sebebiyle çok zor günlerden geçtik. Gördük birçok ülkeden çok daha iyi hastanelere ve teçhizata sahibiz. Doktorlarımız, hemşirelerimiz ve hastane çalışanlarımız özverili. Kaybımız diğer ülkelere oranla çok daha az. Yine bu dönemde önlemelerimizi alarak tersanelerimizde çalışmaya devam ettik. Bence Türkiye her anlamda her meslek gurubunda bir dünya markası olabilir.

50 Yıllık Bir Geçmişimiz Var, Topam 82 Tekne Ürettik

Bizim tersanemiz babadan oğula geçen bir yapıyla bugünlere geldi. 50 yıllık bir geçmişe sahibiz. Toplamda bugüne kadar 82 adet tekne ürettik. Babam marangoz ustası olup birçok teknenin oluşumuna sanatıyla şahit olmuştur. Bende onun oğlu olarak bu gelişen ve ilerleyen dünyada şirketimizin günümüz koşullarıyla hem daha iyi yerlere taşıdım, hem de devletimize faydalı olabilmek adına birçok projede yer aldım. En önemli projemiz kendini yurt dışında da başarışıyla tanıtmış STS Bodrum okul gemimiz. Şimdilerde de Bodrum Anadolu Denizcilik Liseleri’nin ve Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun uygulamalı eğitimlerinde kullanılıyor.  Şu anda da hangarlarımızda 35 mt / 32 mt / 14 mt boylarında teknelerimizin inşası devam ediyor. Aynı zamanda bu süreçte birçok tekenin bakım ve onarımını yapıyoruz. En büyük hedeflerimden biri Bodrum’ın eski günlerde olduğu gibi yat imalat ve bakım onarım merkezi haline gelmesi. Her zaman daha da ilerlemek, daha da büyümek için çalışıyoruz. Birçok tekne ihraç ettik aynı zamanda.

Tersane Olarak Farklı Tasarımları Değerlendiriyoruz

Mega yatlarda tasarım her geçen gün yenileniyor ve gelişiyor. Gittiğimiz fuarlarda katıldığımız toplantılarda çok başarılı kişilerle tanışıyoruz. Bu da bizi hep bir adım önde tutuyor. Tersane olarak farklı tasarımları değerlendiriyoruz. Projelerde de kişiye özel olduğu için zaman zaman kendi projelerini getirebiliyorlar. Ya da ne istediklerini anlatıyorlar biz de projelerini oluşturuyoruz. Tasarım kavramı mega yat veya süper yatın boyutuyla alakalı. Ürettiğimiz her yatın tasarımı boyu küçüldükçe veya büyüdükçe bizim için önemli. Burada en dikkat ettiğimiz konu kalite. Kullanılan malzeme ve kullanılan işçilik. Bizler geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz sürece başarıyı yakalarız. Denizciliğin her alanında ince işçilik ve özveri gerekiyor. Bizim ürettiğimiz teknelerde misafirlerimiz huzurla tatillerini yapıp kendilerini daha iyi hissediyorlar. Ekonomik boyutuna baktığımızda turizm gelirlerinin büyük bir bölümünü deniz turizmi oluşturmakla beraber bu payın daha da artması için faaliyetlerimizi bu yönde devam ettirmek istiyoruz. Pruvanız neta, rüzgarınız bol olsun.”

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-YACHT LİFE & TRAVEL

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.