• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Eylül 15, 2020 8:10 am

Özer: Yarım Asırdır Hizmet Veren Ege Yat’ta Hedef ‘Yapılamayanı Yapmak!!!’

Özer: Yarım Asırdır Hizmet Veren Ege Yat’ta Hedef ‘Yapılamayanı Yapmak!!!’

Ege Yat Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Özer, “Merkezimiz Bodrum’da olmakla birlikte, Milas Ören’de yat imalatı, bakım onarım ve çekek hizmetlerini verdiğimiz toplam 40.000 m2 alana sahip kendimize ait 100 metre deniz cephesi olan tersanemiz bulunmaktadır” dedi.

Ege Yat İmalatı, 1976 yılında Sinan Özer tarafından kuruldu. Ege Yat Yat İmalatı, bakım-onarım, çekek, alım-satım, kiralama ve yat yönetimi konularında hizmet vermekte. Ege Yat Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Özer, “Merkezimiz Bodrum’da olmakla birlikte, Milas Ören’de yat imalatı, bakım onarım ve çekek hizmetlerini verdiğimiz toplam 40.000 m2 alana sahip kendimize ait 100 metre deniz cephesi olan tersanemiz bulunmaktadır” dedi.

Güven ve Dostluğa Dayalı İş Anlayışımız Var, Hiçbir Müşterimizle Sorun Yaşamadık

Türkiye’de, içerisinde, yat inşa ve tasarım ofisleri, mekanik, elektrik, marangoz-mobilya, boya-vernik, döşeme atölyesi olan sayılı tersanelerden biriyiz. Bu gerek inşa gerek bakım onarım hizmeti alan müşterilerimiz için hem fiyat hem de süre olarak büyük avantaj sağlar. Tüm bu unsurların yönetimi bizde olduğu için yeni inşa ve bakım onarım projelerinde planlanan süre ve bütçe içerisinde mükemmel kalitede sonuç alınması mümkün oluyor. Biz Ege Yat olarak bugüne kadar hiçbir müşterimizle sorun yaşamadan uzun yıllara dayalı bir dostluk ve güven inşa ettik. Tekneler çok uzaklarda bile olsa bakım onarım işleri için bizi tercih etmeye devam ediyorlar.

Ege Yat Olarak Önceliğimiz Güvenli Tekneler Üretmek

Ege Yat olarak bizim önceliğimiz her zaman güvenli ve denizci tekneler üretmektir. Bir sorun yaşanması durumunda teknenizin zor hava şartlarına dayanıklı ve sistemlere erişimin kolay, arıza durumunda back-uplarının mevcut olması gereklidir. Biz tüm bu senaryoları göz önüne alarak, uluslararası klas kurallarına uygun olarak imalat yapıyoruz. Tersanemizde bulunan tasarım ofisimizde, tüm alanları çok iyi değerlendirerek, olabilecek  maksimum hacme sahip yaşam alanları yaratıyoruz. Bunların dışında kalan estetik ve teknolojik detaylar gibi diğer tüm konular, müşterinin gustosu ve hayal gücü doğrultusunda yapılıyor. Kısaca özetlemek gerekirse imalat ve refit projelerinde tasarımlarımız ve kullandığımız tüm unsurlarda önceliğimiz güvenlik, stabilite, konfor ve kullanıcı dostu olmasıdır.

Sektörümüzde Belirli Bir Devlet Politikası Olmalı

Birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de belirgin bir devlet politikası yok. Devletin rolü daha destekleyici, teşvik edici ve kolaylaştırıcı olmalı. Türkiye, bu politikasızlığa rağmen bugün dünya megayat sektörünün ana oyuncuları arasında yer almaktadır. Rahatlıkla ilk beşteyiz diyebiliriz. Dünya servetine çok yakınız, elimizde altın değerinde bir Ege ve Akdeniz var. Hatta Marmara ve Karadeniz. Mühendislerimiz çok çok iyi. Ustalarımız harikalar yaratıyor.

Kalite ve Ucuz İş Gücümüz Ülkemizi Ön Plana Çıkarıyor

Türkiye, mega yat sektöründe kalite, işçilik, fiyat odaklı yapısı ve teknolojik altyapısıyla ön plana çıkıyor ama bence bizim Hollanda, Almanya ve İtalya tersaneleriyle rekabette öne çıkan yanımız kaliteli ve ucuz işgücü ve nispeten düşük yönetim giderlerimiz.  Doğal olarak fiyatlar da rekabetçi oluyor. Ancak markalaşma ülkemizdeki birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de zayıf. Çok iyi işlere imza atmış tersaneler bir bakıyorsunuz kapanmış.10 yıldan fazla süredir imalat yapan tersane ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Yatın kendisi kadar, nerede ve hangi tersane tarafından inşa edildiği, tersanenin daha önce kaç tekne inşa ettiği de satışı etkilediği için müşteri için önem arz ediyor.

Yatçılıkta Yarım Asra Yaklaştık, 50. İmalat Projemiz 66 Metre 3 Güverteli Bir Motoryat

Yatçılıkta yarım asıra yaklaşırken 50. imalat projemiz 66 m üç güverteli bir Motoryat. Teknenin inşaatı son hızla devam ediyor. 2 yıl içinde tamamlamayı planladığımız yat bu bölgede inşa edilen en büyük yat olacak. Geçtiğimiz yıllarda inşa ettiğimiz 57 m Montigne, dünyada inşa edilen en büyük 50 yelkenli arasında 19., 50 m Galileo 28. oldu. 2016 yılında teslim ettiğimiz 34 m Klasik Motoryat International Yacht & Aviation Awards’ın tasarım ödülünü aldı. Bu ödül sektörümüzün Oscar’ı sayılır.

İnşa Eden Kadar Tasarlayan da Önemli

30 m üstü megayatlarda;  seri üretimin dışında kalan tüm tekneler için, inşa eden kadar tasarlayan da çok önemli. Tersanemiz içinde gemi inşa ve tasarım ofisimiz olmakla birlikte müşterinin çalışmak isteyeceği tasarımcılarla da işbirliğine açığız. Mesela 66 metre motoryat projemizde iki İtalyan tasarım ofisi ile çalıştık. Şu anda da bir Türk firması Red Design ile çalışmaktayız.

Türk Yatçıları Türk Teknelerini Tercih Etmeli

Markalaşmak önemli dedik. Bence birinci adım Türk yatçıların Türk teknelerini tercih etmeleri ile başlamalı. Şu anda eğilim daha çok Avrupa markalarına doğru. İlginç olan biz ihracat yapıyoruz, Türk alıcılar ithalat yapıyor. Önce kendi ülkende markalaşırsın. Bu yüzden Türk alıcılardan destek bekliyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-YACHT LIFE & TRAVEL

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.