• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Eylül 10, 2020 6:39 am

Şengün: Bilgin Yachts Olarak 80 Metrelik 3 Yatı Aynı Anda Üreten, Tamamlayan Bir Tersane Olarak Anılıyoruz

Şengün: Bilgin Yachts Olarak 80 Metrelik 3 Yatı Aynı Anda Üreten, Tamamlayan Bir Tersane Olarak Anılıyoruz

Bilgin Yachts Tersane Müdürü Mehmet Şengün, “Bilgin Yachts Olarak 80 Metrelik 3 Yatı Aynı Anda Üreten, Tamamlayan Bir Tersane Olarak Anılıyoruz” diyor.

Bilgin Yachts Tersane Müdürü Mehmet Şengün, Bilgin Yachts ile olarak, “Öncelikle, Bilgin Yachts’ı nasıl tanımladığımıza değinmek isterim. Biz beş nesildir süregelen ve emin adımlarla dünyadaki rakipleri arasında yerini alan bir aile şirketiyiz.  Hüseyin Usta’nın Salacak’ta kendi yaptığı kayıklar, daha sonra işleri oğlu Mustafa Şengün’ün devralmasıyla biraz daha büyüdü. 1964’te Bilgin ve Mustafa Şengün kardeşler de üretime dahil olarak 1984’te Haylayf Plajı’ndan 18 metrelik tekneyi suya indirdiler.  1900’lü yıllarda İstanbul kıyılarında butik bir üretim yaparken bugün 85 metre boya kadar yat inşa eden ve hatta 80 metrelik üç yatı aynı anda üreten, tamamlayan bir tersane olarak anılıyoruz. Bunun ardında ise gerek çalışanlarımız gerek yatlarımıza hayat veren tasarımcılarla olan yakın ilişkimiz ve yat sahipleriyle bir aile olabilmemiz yatıyor” ifadesini kullandı.

Samimiyet, Uyum, Bütünlük ve Güven

Rakiplerinizden sizi farklı kılan yönleriniz nelerdir, tercih edilmenizde neler belirleyici oluyor sorusuna yönelik olarak Şengün, “Samimiyet, uyum, bütünlük ve elbette güven çok önemli. İnsanlar önce samimiyetimize geliyorlar ve bize hayallerindeki deniz yaşamını anlatıyorlar. Onların hayallerini kağıda dökerken ve hayata geçirirken her ince ayrıntıyı özenle işliyoruz. Bu süreçteki iletişim işin başarılı olmasında kilit rol üstleniyor. Süreç boyunca müşterilerimizin hayalleriyle ve doğayla uyumlu bir çalışma ortaya koyuyoruz. Son yıllarda suya inen yatlarımıza baktığınızda iç mekanlardaki doğal aydınlatmayı, baş taraftaki spa havuzdan süzülen ışık huzmelerini, geniş camları fark edeceksinizdir. Bütün bu detaylar, teknedeki konukların denizle olan bütünlüğü hissetmesi için düşünülen detaylar. Birlikte çalıştığımız insanları önemsiyor, düşüncelerini dikkatle dinliyor ve onların güvenlerini kazanıyoruz. Bir Bilgin Yacht kullanıcısının yıllar sonra yine bize gelip daha büyük bir yat istemesi de tamamen bu güven ve ekip ruhundan kaynaklanıyor” cevabını verdi.

Birlik Duygusuyla Türkiye’deki Üretimi Dünyaya Duyurabilmeliyiz

Sektörün sorunlarıyla ilgili olarak Şengün şunları söyledi: “Son yıllarda Türkiye üretim bandındaki megayatlar ile dünya çapındaki üreticiler arasında ilk 10’daki yerini alıyor. Bu çok önemli bir başarı göstergesi. Ülkemizde dünyanın saygı duyduğu, tercih ettiği ve gerçekten başarılı işlere imza atan tersaneler mevcut. Ancak birlik duygusunu kazanarak Türkiye’deki üretimi dünyaya hep beraber duyurabilmeliyiz. Şu anda da iletişim anlamında kötü bir noktada değiliz, fakat neden daha iyi olmayalım?

 Çalışkan, Başarılı, Yeniliğe Açık Bir Nesil Geliyor

Bunun yanı sıra; çalışkan, farklı düşünebilen, yeniliğe oldukça açık bir nesil geliyor ve bu neslin yat sektöründe de kendini geliştirmesi için adımlar atılmalı. Bilgin Yachts olarak her yıl üniversitelerin gemi inşaatı bölümlerini ziyaret ederek öğrencilerle karşılıklı sohbet gerçekleştiriyoruz. Onları dinliyor ve yaz dönemlerinde, hatta okulları bittiğinde bizimle çalışmalarını sağlıyoruz. Yıllardan beri tersanemizde çalışan emektarlarımızın yanına gelerek hem işi öğreniyorlar hem de yeni birer ilham kaynağı oluyorlar. Gençlere bu anlamda verilen destek ve yat sektörüne olan ilgi biraz daha artırılmalı.

Türk İşçiliği Bilinen Bir Gerçek, Teknolojik Anlamında Dünyanın Gerisinde Değiliz

Türk işçiliği çok bilinen bir gerçek. Butik çalıştığımızdan olsa gerek, her detaya büyük bir özenle yaklaşıyoruz. Seri üretim de yapıyor olsak bu böyle olurdu, çünkü detaycılık biraz da genlerimizde var. Teknoloji anlamında dünyanın gerisinde değiliz, bugün var olan pek çok yeniliği yakaladığımıza inanıyoruz. Yerli tasarımcılarımız çok geniş bir perspektifte düşünebiliyor, mühendislerimiz günceli takip ederek bunu yerli üretime rahatlıkla adapte edebiliyorlar. Biz de bu anlamda tersane olarak destekleyici olmaya çalışıyoruz.

 Kaliteli ve Fiyat Odaklıyız

Fiyat ve kalite konusuna gelirsek, kalite açısından da saygıyı hak eden bir noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Üstelik bu kaliteyi, dünyadaki muadilleriyle karşılaştırıldığında daha ekonomik fiyatlarla sunabiliyoruz, çünkü yerli üretimimiz gelişmiş durumda. Özel tik, ahşap gibi yurt dışından getirmek durumunda kaldığımız malzemeler haricindeki pek çok malzemeyi iyi bir işçilikle ve uygun fiyatlarla ülkemizde bulabiliyoruz. Bu da ürettiğimiz yatlara fiyat avantajı olarak yansıyor.

Bilgin Yachts, Ödüllerle Anılıyor

Uluslararası arenada ses getirebilecek geçerli markalarımız var. Hem İstanbul’da, hem Yalova’da hem de Antalya’da üretim yapıp da dünya çapında ödüllere layık görülen markalarımız bulunuyor. Bilgin Yachts, Boat International Media tarafından düzenlenen Order Book’ta ve Yılın Süperyatları Ödülleri’nde her zaman yer alıyor. Keza, Sarp Yachts da daha ilk üretimi olan La Passion ile birkaç uluslararası ödül kazandı. Sirena Marine, hem motoryat hem de yelkenli alanında biraz daha seri üretime geçerek ülkemizi farklı bir alanda temsil etmeye başladı. Bugün dünya yat sektöründe parmakla gösterebileceğiniz, Made in Turkey damgalı pek çok yat mevcut.

Türkiye’de Şimdiye Dek Üretilen En Büyük Yat: Tatiana

Yıllara dayanan deneyimimizi birkaç satırla özetlemek olmaz, ancak butik üretim anlamında Bilgin Yachts şimdiye dek pek çok başarılı işe imza attı. 2014’te suya inen 45 metrelik Elada sektördeki atılımımızın bir öncüsü niteliğinde sayılabilecek bir yat. Ama tabii bunu diyerek öncesinde suya inen Tatiana, Ocean Club ve 48m Timeless, Clarity gibi yatları da bir kenara atamayız. Hepsinin bizim için çok özel bir yeri var ve hepsinin sahipleriyle fırsat buldukça görüşüyor, hatta kışlama için West Istanbul Marina bünyesindeki faaliyet alanımızda kendilerini ve yatlarını zaman zaman misafir ediyoruz. Şu anki projelere değinecek olursak, gerçekten gurur duyduğumuz ve suya inmesiyle beraber Türkiye’de şimdiye dek üretilen en büyük yat unvanını alan NB75, nam-ı diğer Tatiana’dan bahsedebiliriz. Nisan ayında İstanbul’da test seyirlerini gerçekleştirdiğimiz 80 metre boyundaki yat beklentimiz olan 19 knot’lık performansı yakaladı. Mühendisliği ve dış tasarımında Emrecan Özgün’ün kurucusu olduğu Unique Yacht Design’ın büyük emeği var. İç mekanlardaki ferahlık ve ev hissinin yaratıcısı ise dış tasarımla bütünlük yakalayan H2 Yacht Design.

85 Metrelik Bir Yat Siparişi Aldık, Onun Teslimatını 2023’e Yetiştireceğiz

Halihazırda Tatiana’nın serisindeki iki yat üzerinde de çalışıyoruz. İkinci gövdenin 2021’de, üçüncü gövdenin ise 2022’de suya indirilmesi planlanıyor. Her üç yatın da birbirinden ayırıcı özellikleri olsa da, ortak noktaları %100 hava emilimi sağlayan, tamamen çevre dostu bir egzoz sistemlerine sahip olmaları. IMO Tier III sertifikasyonuna uyumlu bir şekilde üretilen yatlar bu sınıfta olabilecek en yüksek çevre dostu özelliklere sahip. Bu yatların yanı sıra, 85 metrelik bir yat siparişi de aldık ve onun da teslimatını 2023’e yetiştirmeyi hedefliyoruz. Kendimizin sipariş almadan üretime başladığı 74 metrelik bir süperyat ile beraberinde 50 metre boyunda ve 500GT altında bir yat da 2022’de suyla buluşacak. Her iki yatın da tasarımları Unique Yacht Design imzalı. Geleceğe yönelik hedefimiz bugünkü verimliliği ve üretkenliği sürdürerek dünya sularına daha fazla yat üretmek. Kaliteden ödün vermeden, teknolojiden ve doğru malzemelerden yararlanarak konfor ve lüksü klasik ve fakat modern çizgilerde buluşturmak istiyoruz.

Megayatın Olmazsa Olmazı: Tasarım

Tasarım, megayat üretiminin olmazsa olmazı, çünkü yat suya indiğinde insanlar hayalleriyle ve denizdeki alternatif yaşam alanlarıyla buluşuyorlar. Son dönemde yaşanan pandemiden de anladık ki, hepimizin özel ve konforlu alanlara ihtiyacı var. Denize olan ilgide artış olmasının sebeplerinden biri de bu. İnsanlar hayallerini daha fazla ertelemek istemiyorlar. Tasarım anlamında tersanemizin bünyesinde çalışan bir ekibimiz mevcut olsa da, Unique Yacht Design ekibiyle çok güzel bir uyum yakaladık ve uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Emrecan Özgün, Bilgin Yachts’ın karakterini ve duruşunu çok iyi yansıtıyor ki, artık aileden biri oldu. Zaman zaman ekibe yurt dışından da tasarımcılar dahil oluyor tabii.

Yerli Üretime Olan Destek Artmalı

Yerli üretimine olan desteğin ve inancın artmasını diliyoruz. Türkiye, yat sektöründe çok daha büyük adımlar atarak iyi yerlere gelebilir. Bilgin Yachts ailesi olarak bunun için elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalışıyoruz. İnanırsak ve birlikte olursak yapamayacağımız hiçbir şey yok.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-YACHT LIFE & TRAVEL

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.