• info@yachtlifetravel.com - info@kuzeymedya.com.tr
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Ekim 18, 2018 7:20 am

“Türkiye’de Süper Yat ve Çarter Yönetimi” Alev Semiz ile Söyleşimiz

“Türkiye’de Süper Yat ve Çarter Yönetimi” Alev Semiz ile Söyleşimiz

Son 30 yıldır yatçılık, belli sayıda varlıklı bireyin kişisel keyif ve de iş etkinliklerini organize ettiği küçük çaplı lüks zevk olmaktan çıkıp, 60-70 feet tekne uzunluklarından, 60-70 metre hatta 100 metreyi aşan tekne boylarına ulaşıldığı yarı ticari bir faaliyete dönüşmüştür; ayrıca destekleyici altyapısı ve onu çevreleyen endüstrisi ile dünya çapında yatırımları da büyümeye devam etmektedir.

Global Süper Yat Endüstrisi yıllık tahmini 35milyar Euro civarından dönüyor ve  bu 35 milyar Euro, yat inşasından, bakım onarım, servis, kiralama (charter), marinalar ve mürettebatı içeren geniş bir ağı içermekte. %54 lük payı ise Avrupa oluşturmakta. Son on yılda süperyat filosu dünya çapında serviste olan yaklaşık 7500 civarı yat, 40000 civarı süperyat personeli, 148.000-163.000 kara personeli kaynağıyla neredeyse 3’e katlandı. Sektör bir çok diğer sektörden farklı olarak, sadece yat üretim anlamında değil istihdam anlamında da profesyonel ve prestijli bir yapıya sahip olup, sektörün standartları ve beklentileri yüksektir. Bu bağlamda, kaptanlar ve diğer yat personellerinden, mühendislere, brokerlere, ustalara ve görevlilere kadar, denizde ve kıyıda, doğru beceri ve özelliklere sahip insanlar için binlerce iş fırsatı sunmaktadır.

Türkiye, Avrupalı tersaneler arasında kendini ispat ederek kaliteli ve daha uygun fiyatlı üretimi ile önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Uygun maliyetlerle kaliteli üretim, küresel olarak yatçılığa artan talep, Avrupalı üreticilerin bazılarının pazardan çekilmiş/çekilecek olması ve yat dizaynı konusunda dünyanın dikkatini çekecek Türk tasarımcıların artması gibi faktörler dikkate alındığında, Türkiye süperyat sektörünün önünde ciddi bir büyüme potansiyeli bulunmaktadır. Bu büyümeye paralel olarak süperyat sahipleri de yaptırdıkları veya ikinci el olarak aldıkları teknelerini kendi kullanımları dışında da değerlendirebilmek için “Charter”(kiralama/çarter) fikrine sıcak bakmaya başladılar. 24 metre ve üzeri tekneler sektör profesyonellerinin kullanımı ile “Süper Yatlar”, tekne sahibi olmanın cazibesini yaşatırken diğer bir yandan tekneninizi doya doya kullanamıyorsanız düşündürmeye başlıyor. Aylık / yıllık düzenli aralıklarla ödenmesi gereken: marina ücretleri, sigorta masrafları, operasyonel ücretler, teknenin yönetimi için ayrılan bütçe ve de mürettebat ücretleri, sabit giderler olarak tekne sahibinin hanesine yazılıyor. Çarter, söz konusu giderlerin bazen tamamı bazen de bir kısmının karşılanabilmesi için süper yat sahiplerine iyi bir olanak sunuyor.

Dünyanın en kişiselleştirilmiş vaktini 5/7 yıldızlı otel konforu ve imkanları ile denizin üzerinde deneyimlerken, kara yolu ile ulaşılamayan bir çok doğal güzelliğe dokunabiliyor, en iyi şeflerin mutfağından farklı lezzetleri tadarken …30/40/50/60… metre yüzen bir platform üzerinde izole bir şekilde keyif sürebiliyor super yat sahipleri. Peki bu 365 gün boyunca yapabiliyor mu? 40 metre bir tekne sahibini ele alalım. Yılda teknesini sadece 10 gün kullanabilecek boş zamana sahip, geri kalan zamanda ya misafirlerini ağırlıyor ya da tekne marinada yatıyor. Bu zaman diliminde yukarıda saydıgım ücretler işliyor: kaptana, çarkçıya, gemiciye, hostese ödenmesi gereken ücretler, marina ücretleri ve diğerleri tekne sahibinin cebinden uçarak gidiyor. Sektörde fazlasıyla kullanılan bir söz var: “a boat is a hole in the water to throw money in”. “Tekne; denizde, içine para atmak için var olan bir deliktir”.  Lüks olgusu keyif için harcanan paranın vicdanı sorumlulugunu ortadan kaldırmak için harika bir bahane ve yaşam biçimi haline dönüşmüştür. Böylelikle denizdeki kara deliğe akıtılan paralara “lüks yaşam stili” olarak baktıgımızda hem o delik kapanıyor, hem de tekne sahibi olmanın elegant rahatlığı ile masraflara rağmen tekne sahibi oldugunuz için hala şanslı hissedebiliyorsunuz.

Teknesini kiraya vermek isteyen bir tekne sahibinin beklentisi ne olmalıdır?

Sanılanın aksine tekneyi kiraya vermek tekne sahibine müthiş paralar kazandırmak amacı ile yapılan bir şey değildir. Çarterın amacı, teknenin masrafları, mürettebat ücretleri ve diğer operasyonel giderlerini tekne sahibinin cebinden karşılamak yerine kiralama geliriyle bu ödemelere destek çıkmaktır. Ege sahilleri için tekneyi zaten kiraya verebiliceğimiz kısıtlı aylarımız var. Bunlar düşük sezon olarak adlandırgımız Mayıs-Ekim, orta sezon Haziran-Eylül, yüksek sezon Temmuz-Agustos’tur. Düşük sezondaki beklenti 1-2 hafta, orta sezonda 3-4 hafta, yüksek sezonda ise 4-5 hafta olmalıdır. Bu ilk bakışta az görünen bir orandır fakat ülkemizde son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik krizin yarattığı kaos nedeniyle bu haftalara bile ulaşılması konusunda güçlük yaşandığını vurgulamak istiyorum. Özellikle doğru yapılmayan fiyatlandırma da kaosa ek olarak bazı teknelerin hiç çarter alamamasına bile neden olmaktadır. O yüzden tüm etkenleri göz önünde bulundurup, ona göre bir beklenti içerisine girmek en doğru olanıdır.

Teknesini kiraya vermek isteyen bir tekne sahibi ya kaptanı aracılıgı ile ya da bu işi yapan çarter firmaları aracılığı ile sezon için potansiyel müşteri (kiracılar) aramaya başlıyor. Daha önce çarter geçmişi olmayan ve çarter pazarlamasında görev almamış bir kaptan veya pazarlama sorumlusu ile çarter piyasasına sunulan bir teknenin, yeteri kadar kiracı bulma ve “repeat client” dediğimiz tekrar eden müşteri potansiyeli yaratma imkanı olamıyor. Buna ek olarak, çarter işinin -filodaki süper yatların sayısının çoğalması ile- artan önemi, tekne sahiplerinin özelinin korunmasına ve teknelerin tanıtımı için daha etkin bir pazarlamaya ilişkin talebi de hızlandırıyor. Ayrıca, gerek çarter müşterilerinin talepkar olması ve bunun iyi yönetilme ihtiyacı gerekse tekne sahiplerinin çarter pazarlama-operasyon işine ayıracak yeteri zamanlarının olmaması, sektörde çarter firmaları ve brokerlerin önemini arttırıyor, onların daha aktif rol almalarına imkan veriyor. Bu durumda yapılabilecek en doğru şey çarter pazarlama ve yönetiminde tecrübeli, sektörde söz sahibi olan bir broker firma ile iletişime geçmek olacaktır.

Peki, broker firmanın çarter pazarlaması ve yönetimi için tekne sahibine sunması gerekenler nelerdir?

-​Öncelikle teknenin çarter için uygun olup olmadığına karar vermek için tekneye ziyaret(ler). Bu ziyaretler esnasında; • Teknenin yapısal, teknik ve evraksal anlamda bir eksiğinin olup olmadığını kontrol etmek • Tekne mobilyalarının ve dekorasyonunun çarter anlayışına uygun olup olmadıgına karar vermek ve bu yönde tavsiyede bulunmak • Tekne mürettebatının çarter için uygunluğu tespit etmek ve de iyileştirme için önerilerde bulunmak (davranış, deneyim, güler yüz, yabancı dil, uniforma vb gibi) • Teknenin resmide yazan misafir kapasitesine uygunluğunu kontrol etmek • Broker firmaya tekne sahibi (veya adına vekilinden) sağlanan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek • Varsa su sporları oyuncaklarının kontrolunu ve listesini yapmak -​Teknenin hangi bölgede kiraya verilmek istendiğini öğrenmek ve aşağıdaki kriterlere göre uygun olabilecek çarter bölgesi önerilerini yapmak • Teknenin tipi (motoryat, gulet, yelkenli, catamaran) • Teknenin bayrağı ve evrak durumu • Çarter bölgeleri içindeki siyasi ve ekonomik durum (siyasi anlaşmazlıklar, gerginlikler ve bunu takip eden Kabotaj kuralları uygulamaları vb) • Daha önce çarter tecrübesi varsa, geçmiş sezonlardaki performans -​Teknenin kiraya verileceği bölge konusunda anlaştıktan sonra çarter yönetimi sözleşmesi öncesinde emsal tekneleri karşılaştırarak bir piyasa araştırması yapmak ve tekne sahibine olası charter fiyat öngörüsünü vermek -​MYBA (The Worldwide Yachting Association) Sözleşmesine bağlı kalarak tekne sahibi ile bir Çarter Yönetimi Sözleşmesi (Çarter Ana Acentelik Sözleşmesi) imzalamak.

Yukarıda bahsedilenler, çarter pazarlaması başlamadan önce tekne sahibinin göz önünde bulundurması gerekenleri ve broker firmanın üstlenmesi gereken görevleri içermektedir. Çarter pazarlamasının başlatılması, çarter taleplerinin yönetimi, kiralama sözleşmesi (MYBA), çarter hazırlığı ve tur ssırasındaki operasyon ve çarter sonrası konuları, sonraki yazılarımdan takip edebilirsiniz…

Deniz dolu günler dileğiyle, sevgiler…

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.