• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Nisan 9, 2019 6:37 am

TEKNEDE SU YAPICININ ÖNEMİ

TEKNEDE SU YAPICININ ÖNEMİ

Teknede temiz su her zaman temel gerekliliklerden biridir. Teknenizin temiz su depoları özellikle uzun seyirler düşünüldüğünde yetersiz kalacaktır. Su sürekli bir ihtiyaçtır ve teknede çok değerlidir. Özellikle uzun seyir planlamaları yaparken her zaman su tanklarının kapasitesi de hesaplanır ve suyun nereden tedarik edileceği de plana dâhil edilir.

Seyir sırasında su tanklarınızın dolmaya devam etmesi oldukça önemli bir konfor konusudur. Bu konfor için de su yapıcılar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bizler de bu sayımızda, su yapıcılar hakkında en genel bilgileri ve merak edilenleri, %100 yerli su yapıcı markası olan SeaMar Water Makers Pazarlama Müdürü Atilla Izbudak’tan öğrendik.

 

Su yapıcı nasıl çalışır?

Su yapıcılar su üretmek için ters ozmos denilen bir sistemi kullanırlar. Bu, bitkilerin kullandığı ozmosun tam ters işlemidir. Ters ozmos, basınç uygulayarak bir membrandan deniz suyunun geçirilerek diğer tarafa suyun arındırılma işlemidir. Ters ozmos için kullanılan membranlar polimer matriks içerisinde bir bariyer oluşturarak deniz suyunun içerisindeki istenmeyen maddelerin (tuz iyonları gibi) diğer tarafa geçişini önlerler. Böylece sadece suyun geçmesine izin verilir.

Bu işlem için yüksek basınç uygulanmaktadır. Aslında ters ozmos karmaşık bir sistem gibi görünse de aslında basit ve kolay bir su filtrasyon sürecidir ve yıllardır kullanılmaktadır.

 

Niçin seamar su yapıcıya ihtiyacım olsun ?

Teknede bulunan su yapıcı ekonomiktir çünkü tekne sahibinin tasarrufunu aşağıdaki şekillerde sağlayabilir:

  • Tekneniz mineralsiz su ile yıkandığında leke bırakmaz, zahmetli kuruma süreleri gerektirmez. Ayrıca donanımı ve tekneyi korur.
  • Tekne sahibi su satın almak için herhangi bir rota veya program değişikliği yapmak zorunda değildir.
  • Suyun özkütlesi 1 olduğundan litre başına 1KG ağırlığa sahiptir, bu nedenle minimum miktarda su depolamak ve her gün ihtiyaç duyulduğunda daha fazlasını yapabilmek, teknenin ağırlığını  düşürür. Bu da, yakıt tasarrufu sağlar ve depolama veya yakıt depoları için daha fazla alan sağlar.
  • Teknede bir Seamarsu yapıcı ile çamaşır, bulaşık yıkama, yemek pişirme ve duş gibi birçok şey için temiz su kullanabilirsiniz. Tanktaki suyu koruma ya da bakteri üremiş su konusunda endişe etmenize gerek yok, çünkü daha keyifli bir yolculuk söz konusudur. Zaman ve paradan tasarruf ederken huzurlu ve konforlu olacaksınız.

 

Tekne su tankı ne kadar olmalıdır?

Günümüzde teknelerde kullanılan tatlı su tankları, temiz, alg üreme olasılığı düşük ve sağlıklı su depolama için uygun üretilirler. Bu tankların suyu sağlıklı bir şekilde ve yeterli miktarda depolama şansı verdiği de belirtilmeli.

Yeterli miktar denildiğinde akla net bir rakam gelmeyebilir. Teknede tatlı su tüketimi de tekne sahiplerinin planlaması gereken önemli bir konudur. Gezi teknelerinde kişisel kullanım için harcanan suyun kişi başına 7 litre civarında olduğu belirtiliyor. Bu değere yemek pişirme ve bulaşık ile ilgili kullanımlar da eklendiğinde teknede ortalama 14 litre kişi başı bir günlük su kullanımından bahsetmek mümkündür. Aslında bu su miktarına %30’luk bir yedek rezerv de eklenmesi gereklidir. Böylelikle sıkıntı çekmeden ancak makul bir su kullanımı düşünüldüğünde kişi başı 18 litre civarı su kullanımı hesaplamak uygun olacaktır.

 

(Seyir yapılması planlanan gün) X (Kişi Sayısı) X 18= Gerekli Su Miktarı

Seyir öncesi yapılan planlamalarda suyun bir sonraki tedarik yeri de plana dahil edilmelidir.
Teknede her kaynak gibi su da kısıtlı gördüğünüz gibi. Bundan dolayı su kullanımında bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

 

Bunlardan Bazıları:

  • Bulaşıkların önce deniz suyu ile çalkalanıp durulamanın tatlı su ile yapılması
  • Muslukları sadece gerektiği kadar açık bırakmak
  • Daha kısa duşlar yapmak
  • Basınçlı su sistemi kullanmamak, manuel pompalar kullanmak

Sadece bu önerileri uygulamak bile teknede su tüketimini ciddi bir şekilde azaltacaktır.
Çok fazla suyu uzun seyirlerde taşımak zordur. Ancak bu tip teknelerde kullanılmak üzere su yapıcılardan yaralanmak mümkündür. Deniz suyunu tatlı suya dönüştüren bu cihazlar ortalama günde 60 litre civarı bir su kaynağı yaratabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu su yapıcıların açık deniz koşullarında daha verimli oldukları kıyı seyri yapan teknelerde deniz suyunun yapısı dolayısı ile fazla verimli çalışmadıklarının bilinmesidir.

 

Su yapıcıların farklı tip ve boyutlarda olanları var mıdır?

Tekne ve yatlar için her boyutta su yapıcı bulunmaktadır. Modüler tip olanları, konteyner tipi olanları ve taşınabilir el tipi olanları piyasada bulunmaktadır.

Büyük sistemlerin dışında tek parça monte edilebilir daha küçük su yapıcılar da bulunmaktadır. Pompalar ve filtreler yatak altı veya bir dolap içine yerleştirilebilir. Elde taşınabilir modeller de vardır. Bunlar ise can salları için düşünülebilir modellerdir. Çok az enerji harcarlar ve az yer kaplarlar. Son olarak da hiç enerji harcamadan su yapmaya yarayan güneş ısısı ve buharlaşma yoluyla suyu damıtan şişirilebilir modellerden de bahsedilebilir. Bunlar küçük paketler içerisinde gerektiğinde şişirerek kullanmak için teknede taşınabilir.

Su yapıcı ile 1 galon su elde etmek için 10 galon suyun sistemden geçirilmesi gerekir.

 

Su yapıcının kullanım ömrü nedir?

Bir su makinesinin ömrü uygun bakım ile yirmi yıldır. Osmoz sisteminiz ve üstün mekanik koruma sağlamak için, rutin bir bakım çizelgesini izlemek, İklim ve deniz suyu koşullarının sertliği ve çeşitliliği, tekne sahibinin bakım takvimini oluştururken dikkate alınmıştır. Önerilen hizmetler vasıtasıyla, masraflı büyük onarımlar yapmadan önce küçük sorunlar tespit edilecektir.

Ayrıca Seamar  su yapıcı olarak kendi üretimimiz dahil diğer kullanılan elemanlar dünya standartlarındadır. Seamar besleme suyu akışı ve basınç gereksinimlerini göz önünde bulundurarak mümkün olduğunca enerji verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Su yapıcı kullanılmadığı durumda bakım gerektirir mi?

Su yapıcıyı yıkamak veya saklamak için tatlı su gerekir.  Seamar otomatik Tatlı Su Arındırma düzeneği, ters osmoz zar elemanlarının ömrünü, bir düğmeye dokunarak temiz su ile durulayarak büyük ölçüde uzatır. Bu işlem iç kısımların korozyonunu önleyecek ve zarların biyolojik olarak kirlenmesini de azaltacaktır.

Seamar uzun süreli kapalı kalacağı durumlarda membrana bakteriyolojik koruma sağlayacak yıkama (kışlama) yapılmalıdır.

 

Firma Bilgileri

Seamar Water Makers
+90 252 419 0327 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.