• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Şubat 11, 2019 2:38 pm

CENGİZ ÖKSÜZ: “AMATÖR DENİZCİ BELGESİNİN SINIRLARI AMATÖRDE KALMALI”

CENGİZ ÖKSÜZ: “AMATÖR DENİZCİ BELGESİNİN SINIRLARI AMATÖRDE KALMALI”

 

1989 yılında 11 arkadaşın girişimiyle kuruldu İstanbul Yat Kaptanları Derneği. Şuanda 650 üyeye ulaşan dernek bu süreçte adını Türkiye Yat Kaptanları Derneği olarak değiştirdi. İstanbul merkezli derneğin Marmaris, Bodrum Göcek ve Fethiye’de temsilcileri bulunuyor. Her sene yaptıkları toplantılarda üyelerle bir araya gelerek, sektörün daha iyiye gitmesi adına çalışmalarda bulunan dernek üyeleri, İngilizce, navigasyon, pratik tekne kullanımı gibi çeşitli eğitimler düzenlemekte.

 

“YATÇILIK KÜLTÜR İSTEYEN BİR MESLEK”

Türkiye Yat Kaptanları Derneği Başkanı Cengiz Öksüz, dernek olarak piyasadaki yat camiasına iyi kaptanlar yetiştirdiklerini söyleyerek “Gemi sektöründen gelip yat kaptanı olmak isteyen arkadaşlar var. Bu arkadaşlar ancak belli bir eğitimden sonra yat kaptanlığına adapte olabilirler. Yatçılık kültür isteyen bir meslektir. Yat kültüründe kendini yetiştirmiş bireyler olması gerekmektedir. “ dedi.

 

Stajyer yetiştirme konusunda yetki almak için bakanlığa başvuran dernek başkanı, “Yeni ehliyet alacak arkadaşların çekirdekten yetişmesi çok önemli. Teorik her zaman yanındadır ama pratiksiz teori olmaz. Teoriyi bitiren kaptan adaylarının tecrübe kazanmaları ondan sonra denize açılmaları lazım.  Denizin şakası olmaz,” diyerek yeni yetişecek yat kaptanlar için stajın önemini vurguladı.

 

Bu sene düzenlenen yasaya göre, amatör denizcilik belgesi alımında bazı kolaylıklar getirilmişti. Belgede yapılan bazı değişikliklere değinen Cengiz Öksüz, “Amatör denizcilik belgesinin kullanım üst sınırının 24 metreye çıkarıldı, doğru olan amatör denizci belgesinin sınırlarının amatörde kalması. Bu da 17-18 grostona eş değerdir. Bunun düşürülmesi için bakanlığa müracaatta bulunacağız,” dedi.  Aynı zamanda bu yeni düzenlemeyle yat kaptanları ehliyetinin 3 bölüme ayrıldığını söyleyen Öksüz, “149 groston üzeri tekne kaptanının İngilizce bilme şartı kaldırıldı. Bir yat kaptanı en az %30-40 seviyelerinde İngilizce bilmeli.  499 groston’dan  %60 ingilizce isteniyor. 149 groston’dan ise 0 ingilizce isteniyor. Biz buna karşıyız,” diye ekledi.

 

“YAT SAHİPLERİ BİZDEN KAPTAN ALSINLAR”

Her sene CNR Boat Show’a katılan dernek, bu sene de İstanbul Marina ile birlikte fuar katılımcısı olacak. Derneğin en büyük hedefi, yat kaptanlığını benimsetmek, sevdirmek, sektördeki yat sahiplerinin dernek bünyesindeki kaptanları tercih etmesini sağlamak.  Dernek Başkanı Cengiz Öksüz bu bağlamda, yat sahiplerine de bir çağrıda bulundu. “2019 sezonu açılıyor. 30’a yakın kaptanımız işsiz. Yat sahipleri lütfen bizlerden kaptan alsınlar, bizler tüm kaptanlarımızın arkasında duruyoruz. Sorumsuz ve mesleki açıdan zayıf olan kişiler yat camiasında kaptanlık yapıyor, bizler bu durumun önüne geçmek istiyoruz.”

Derneğin ayrıca Göcek için tasarlanmış bir projesi var. Öksüz’ün deyimiyle, atık su projesi dünyada eşi benzeri olmayan bir proje. Öksüz projeden şöyle bahsediyor: “Göcek’te yazın 5 bin tane yat var. Bu yatların pisliği denize atılıyor. Kimse bunun farkında değil. Yandaki tekne pis su basıyor, hemen yanındaki tekneden insanlar denize giriyor.  Bu içler acısı bir durum. Bizim bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Üniversitelerin devreye girmesini bekliyoruz. Sadece Göcek içinde geçerli değil, böyle istasyonların yapılması gerekli yoksa denizlerimiz elden gidiyor,” diyen başkan Bakanlığa projelerini sunduklarını fakat olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.