• info@yachtlifetravel.com.net - info@kuzeymedya.com.tr
  • 0212 272 54 02

HABER DETAYI

Temmuz 6, 2018 7:39 am

Yat Trafik Sigortasıyla tekneniz güvence altında

Yat Trafik Sigortasıyla tekneniz güvence altında

Türk P&I 2016 yılında özel amaçlı tekne ve yatlar için çıkardığı ‘Trafik Yat Sigortası’ ürünü ile geçtiğimiz yıl önemli bir ivme sağladı. Özellikle lüks ya da mega yatlar tarafından tercih edilen sigortanın prim tutarı yıllık 300-400 dolardan başlayıp teknelerin gross ton büyüklüklerine göre fiyatlandırılırken, her tekneye uygun paketler hazırlanabiliyor. Sektörde ‘denizin trafik sigortası olarak adlandırılan bu ürünün yanı sıra ‘Tekne ve Makine sigortası’ ile başarı yakalayan Türk P&I bu branşta Türkiye’de ilk 5 şirket arasına girdi. Önümüzdeki yıl ise ilk 3 şirket içerisinde yerini almayı hedefliyor.

Türk P&I Sigorta geliştirdiği yeni ürünlerle yat turizminin gelişimine önemli bir katkı sağlıyor. Şirketin 2016 yılında piyasaya sürdüğü  ‘Yat Trafik Sigortası’ ile özel yat sahipleri tatilleri süresince karşılaşılabilecek birçok riskleri teminat altına alıyor.

Yat sigortası anlamında pazar büyüdü. Yabancı sigorta şirketlerinin yerini artık Türk şirketleri almaya başladı. Önceden sigortasını yurtdışında yaptıranlar bayrağı değiştirdikçe Türk sigorta şirketlerine dahil oldu. Bu da yat sigorta pazarını büyüttü.

Yat sigortası konusunda Türkiye’de birkaç şirket özenli poliçe düzenliyor. Geri kalanlar sorumluluk teminatını yat klozu kapsamında teminat altına alıyorlar. Yani tekne bedeline kadar bir sigorta yapılıyor ama limit sorumluluk yüksek olduğunda yetersiz kalabilmektedir. Halbuki misafirin ferdi kaza teminatı ayrı olmalı. Kişisel eşyalarla ilgili ayrı bir teminat olması gerekiyor. Teknelerde bulunan araçların deniz sporları, misafirlerin başına sefer esnasında olabilecek tüm rizikolara karşı ölüm ve yaralanma, arama ve kurtarma teminatında, enkaz kaldırma ve çevre riskleri ve bunlardan doğan idari para cezaları dahil olmalıdır. Türk P&I Sigorta teminatında yüzme ve şnorkel ile dalma bile teminata dahil durumdadır. Bunların hepsinin bir paketin içine konulması gerekirken şirketler sadece gövde makine (Kasko) teminatı veriyor. Denizde bu derece yüksek sorumluluk riskleri varken bu çok yetersiz kalmaktadır. Sorumluluk tarafında da tek satırla ‘tekne bedeline kadar üçüncü şahıs sorumluluklar teminata dahildir’ denilip, geçiştiriliyor.  Bu da tekne sahiplerine cazip gelmiyor.

Yat Trafik Sigortası neleri kapsıyor?

Türk P&I Sigorta’nın hazırladığı ‘Yat Trafik Sigortası’nın teminatı altına Çevresel zararlar, İdari para cezaları, deniz kazaları sonrası enkaz kaldırma, denizde bulunan sabit veya yüzer cisim hasarları, su sporları ve yarış rizikolarından kaynaklanan zararlar ile Amerikan bayraklı teknelerde Amerikan kanun ve mahkemelerine konu olabilecek davalar da giriyor.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.