• info@yachtlifetravel.com
  • +90 530 181 71 46

HABER DETAYI

Temmuz 22, 2020 7:43 am

YAT VE TEKNE DEKORASYONUNDA KALİTE VE TECRÜBENİN ADRESİ

YAT VE TEKNE DEKORASYONUNDA KALİTE VE TECRÜBENİN ADRESİ

YAT VE TEKNE DEKORASYONUNDA KALİTE VE TECRÜBENİN ADRESİ

KORKMAZ YATÇILIK

 

30 yılı aşkın bir süredir yatçılık sektöründe hizmet veren başarılı firma Korkmaz Yatçılık son projesi SeaStar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. 35.5 metrelik mega yat Sea Star’ın tüm iç dekorasyonu ve döşeme işleri Rıza Arslan ve ekibine ait.

Deneyimli ve uzman kadrosuyla yat ve tekne dekorasyonu, iç yerleşim projeleri ve döşemecilik konusunda başarılı projelere imza atan Korkmaz Yatçılık’ı yerinde ziyaret ettik.

 

 

    

Merhaba Rıza Bey, Korkmaz Yatçılık’ın kuruluşundan bahseder misiniz?

Korkmaz Yatçılık’ın kuruluşu 1982. 80’li yıllarda Kartal Rahmanlar’da oto döşemeciliğiyle başladım bu işe. 7 yıl oto döşemeciliği yaptım. Oto döşemeciliğinden sonra 89 yılından itibaren Tuzla’da şu an bulunduğumuz mekanda çalışma şansı yakaladım.

 

Korkmaz Yatçılık müşterilerine ne gibi hizmetler veriyor?

Korkmaz Yatçılık olarak tasarım ofisiyiz. Tasarımla ilgili tekne sahiplerine vermiş olduğumuz hizmetler iç yerleşimde tasarım, imalat ve montaj uygulamaları.

 

Peki süreç nasıl işliyor?

Tekne yapım aşamasında bize gelen projede yaptığımız incelemeler doğrultusunda kullanılacak malzemelerin tamamı tekne mimarı tarafından seçilir. Bize geldiğinde biz teknenin salon bölümü, oturma grupları, kabin bölümleri, tavanlar, yatak örtüleri, yatak bölümlerini seçilmiş olan hakiki deri veya süet malzemelerle uygulamasını yaparız. Kısacası teknenin A’dan Z’ye tüm iç – dış döşemelikleri benim atölyemde gerçekleştirip montaj ekibimle yerine monte ederek tekne sorumlusuna teslim edilir. Bizim en büyük işimiz bu ve bu konuda oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

 

Şimdiye kadar ortalama kaç tekneye ulaştınız?

Türkiye genelinde yaklaşık 35-40 yılda 1500-2000 tekneye ulaştım diye düşünüyorum. İrili ufaklı teknelerin hepsini hesaba kattığımızda senede 10-12 tekne yaptığım olmuştu. Tabii son zamanlarda bu kadar hızlı çalışamıyoruz. Tekne üretimi de çok fazla olmadığı için senede yaklaşık 4 tekne bitirebiliyorum. Mutluyum iyi bir ekibim var kaliteli işler yapıyoruz. Bütün emeğimiz gelecekteki nesle çok daha kaliteli işler bırakmak.

 

Ödül alan pek çok teknenin iç tasarımında yer aldınız. Bu başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Sizin de söylediğiniz gibi uluslararası sularda yüzen bir sürü teknelerimiz var. Bunların içinde bulunma şansını yakalamamızda çok önemli gerçekten çok mutluyum. Aile şirketi olmanın vermiş olduğu gurur kazanç avantaj çok büyük. Eşim, kayınbiraderim, kardeşim, halaoğlu, teyzeoğlu gibi ailenin içinden gelen çalışma ve mesai arkadaşlarımla birlikte Korkmaz Yatçılık benim değil biz Korkmaz Yatçılık olduk. Bu çok gurur verici bir şey halen ayaktayız çalışıyoruz iyi ve mutluyuz.

 

 

Mengi Yay Yatçılık’ın pek çok projesinde imzanız bulunuyor. Mengi Yay Yatçılık ile olan iş birliği sürecinizden bahseder misiniz?

35 yıldır Mengi Yay Yatçılık ile çalışıyorum. İlk zamanlarda baya ciddi zorluklar çektik o sıkıntıları sırt sırta omuz omuza bitirdikten bu yana Mengi Yay’la hiç bağlarımızı koparmadık. Sağ olsunlar şu ana kadar Tuzla camiasında inişli çıkışlı dönemlerde bile Mengi Yay’ın her seferinde sözünde durması, her yaptığı teknenin arkasında olması ve vaatlerini zamanında yerine getirmesi çok tutarlı bir yapıydı. Ve o çemberin içine bizi de almaları bizi oldukça mutlu etti.

 

Kısa bir süre önce Sea Star’ı suya indirdiniz, neler yaşandı?

Mengi Yay ile birlikte yaklaşık 35 yıldır yaptığım tekne belki onlarca ama bunların içinde yeni suya indirdiğimiz Sea Star teknemiz oldukça mükemmel bir tekne oldu. Ki Sea Star ile birlikte son iki teknede de söylentiler o kadar ilginçti ki 2 yılda 2 buçuk yılda yetişmesi mümkün olmayan tarihler verilmişti. Bu tarihlerden önce bitirmiş olmanın gururunu yaşadık hepimiz. Bir sürü sorun yaşadık. 10 kişilik ekibimle gece gündüz çalışıp sözümüzde durabilmek için bütün işlerimizi en kaliteli bir şekilde projelerimizle birlikte teslim etmenin gururunu yaşıyoruz. Kaliteden hiç ödün verilmemesi bizim en büyük kazancımız. Maddi boyuttan ziyade manevi boyutuna ve kalitesine öncelik verilmesi bizi çok mutlu etti. Yani teknemiz gururlanacağımız gerçekten göğsümüzü gere gere anlatabileceğimiz bir tekne oldu. Özel bir projeydi gerçekten. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

.  

Sea Star’ı bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Hakikaten muhteşem bir şey oldu. Rengiyle tasarımıyla, dekorasyonuyla, çalışan ekibiyle 2 yıl gibi kısa bir zamanda yapılan bu teknede ekibin özverili olması ve neredeyse 24 saat vardiyalı çalışmasıyla mükemmel bir eser meydana geldi. Biz bunun neresindeydik? Biz teknenin iç tasarımı ve iç dekorasyonundaydık. Yan duvarların tamamı hakiki deriydi. Deri çalışması çok çok hassastı çünkü her 50cm’lik karelerde döşenmiş duvarlara birer cm’lik çerçeve halinde dikişli deri kaplamaları yapıldı. Oturma grupları yine çok mükemmel malzemelerden seçildi. Tavanlar, yan duvarlar ve çekmece kapakları aynı şekilde tamamen hakiki deri kullanıldı. Özel ve ithal deriler getirilerek yatak bazaları yapıldı. Yatak bazalarının devamında yatak başları ve komodinler aynı şekilde devam etti birbirlerini tamamlayan renklerle çok güzel bir ambiyans yakalandı. Özetlemek gerekirse yatak odaları, salon, üst salon, kaptan köprüsü, dış tarafa çıktığımızda oturma ünitesi gibi alanların tamamı ciddi bir işti.

 

Bunca senelik tecrübenize rağmen tekneyi anlatırken gözlerinizin parladığını, hala ilk günkü heyecanı taşıdığınızı hissediyorum. Bu heyecanınızı nasıl canlı tutuyorsunuz?

Ben hemen her teknede ciddi bir heyecan yaşıyorum yani bir tekne yapıldı bitene kadar heyecanım devam ediyor. Aynı heyecanla işe başladık zaten. Siz heyecanlanmazsanız gerçekten heyecan duymazsanız yapacağınız işi sevmezseniz o işte başarılı olamazsanız. Sea Star’da da aynı heyecanla başladık. Yine aynı kelimeler duyuldu. Bizim camiamız çok farklı bir camia herkes bir şeyler söylüyor. Bizi rahatsız eden var etmeyen var. ‘Zamanında yetişir mi bu tekne, kısa zamanda böyle bir tekne yapılabilir mi, böylesine büyük ve mükemmel bir projeyi yetiştirebilir misiniz?’ gibi sözleri çok duyduk. Sea Star’da ciddi bir emek var. Başta ciddi bir mücadeleyle işin başında bulunan Hüseyin Mengi, Muzaffer Yay, Mustafa Mengi ile yani ekip çalışmasıyla başarıldı bu iş. Biz gerçekten mutluyuz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.