• info@yachtlifetravel.com
  • 0212 272 54 02

Haber Detayı

Mayıs 20, 2019 6:49 am

ZİNTAŞ A.Ş. DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA ZİNCİR İHRAÇ EDİYOR

ZİNTAŞ A.Ş. DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA ZİNCİR İHRAÇ EDİYOR

 ZİNTAŞ A.Ş. SAFARİLERİYLE ÜNLÜ BOTSVANA’DAN PANAMA KANALI’NA, AZERBAYCAN’DAN JAPONYA’YA DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA ZİNCİR İHRAÇ EDİYOR

 

1971 yılında inşaat mühendisi olarak yol müteahhitliğine adım atan Hüseyin Avni Üster, 1976 yılında Türkiye’de ilk defa yol yapımı için 45 ton dinamiti aynı anda patlatarak bir rekora imza attı.

 

Bu patlamada oluşan depremde karayollarına ait bir dozer olduğu yerde batmış ve o dozeri çıkartmak için bir zincir arandığında oradan çıkaracak kalınlıkta bir zincir bulunamamıştı. 2 yıllık bir fizibilite sonucunda, Hüseyin Avni Üster, Dünya Bankası’ndan 4 milyon Alman Markı kredi çekerek sıfırdan bir fabrika kurdu. Şimdilerde ikinci kuşak olarak oğullarının görev aldığı Zintaş, 80 kişinin çalıştığı, yıllık beş bin ton zincirin üretildiği,  30’u aşkın ülkeye ihracat yapan bir firma haline gelmiştir.

“Zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür.” mottosuyla yola çıkan Zintaş A.Ş. Genel Müdürü Melik Koray Üster ile denizcilik sektörü ve yaptıkları işler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Merhaba Koray Bey, zincir sektöründe ZİNTAŞ herkesin bildiği bir marka konumunda. Kısaca dünden bugüne firmanızın gelişiminden bahseder misiniz?

 

Firmamız 40 yıl önce Hüseyin Avni Üster tarafından Kastamonu’da kurulmuştur. ZİNTAŞ A.Ş. 70’lerin sonunda küresel marka olma vizyonu ile kurulmuş yüksek teknolojinin gücü ve sürekli gelişime olan inancı ile günümüzde 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan uluslararası bir firma konumundadır. ZİNTAŞ A.Ş. 1996 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Sertifikasyonunu alarak Türkiye’de bu belgeye sahip olan ilk zincir üreticisi konumuna gelmiştir. Günümüzde 25.000 maçık, 10.000 m2 kapalı alanı ve ileri teknoloji 125 makine istasyonu ile ZİNTAŞ, bu kriz ortamında bile ilk 4 ayda geçen seneye göre yüzde 50 büyüme kaydetmiştir. Yurt dışına açılacağımız yeni alt markamızla, kaldırma, sıcak daldırma galvanizli ve güvenlik zincirlerini tüm dünya pazarına sunarak ihracatımızı 2020’de yüzde 100 arttırmanın peşindeyiz.

 

Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz, yeni yatırımlarınız var mı?

 

Firmamız geniş üretim aralığından dolayı birçok sektöre hizmet vermekte ve her alanda yeni yatırımlarımız devam etmektedir. Başlıca hizmet verdiğimiz sektörleri; madencilik, tarım ve hayvancılık, endüstri, otomotiv sektörü, inşaat sektörü, denizcilik, çimento sanayi, ormancılık olarak belirtebiliriz. Yeni yatırımlardan bahsedecek olursak, maden zincirlerinde; mekanize yeraltı ocaklarında kullanılan bir baklası düz olan zincir üretimine başlıyoruz. Kaldırma zincirlerinde; kapasite artırımına gidiyoruz ve ilerleyen zamanlarda üstüne en çok düşeceğimiz konulardan biri olacak. Yeni ürün olarak; özel alaşımı ve sertliğiyle güvenlik zinciri olarak satılan özellikle motosiklet kullanıcılarına hitap eden bir ürün geliştirdik ve yakın zamanda da satışına başladık.

 

Denizcilik sektörüne hitap eden ürünlerinizden bahsedecek olursak?

 

Denizcilik sektörüne hitap eden ürünlerimiz; demirleme zincirleri, balıkçılık zinciri, ambar kapak zinciri, şamandıra zincirleridir. Yeni yatırımlar yaparken denizcilik sektörünü de ihmal etmedik. Büyük yatların talep ettiği lokmalı zincir üretimine bu ay itibariyle başlamış bulunmaktayız. 12 mm ile 24 mm arası grade 1, grade 2, grade 3 kaliteyi sağlayan, tüm talepleri karşılayacak kapasitemiz, ısıl işlem ve test ekipmanlarımız işletmemizde yeni yatırımımızla birlikte mevcuttur.

 

Okurlarımızın en çok merak ettiği sorulardan biri: “Demirleme zinciri seçilirken nelere dikkat edilmeli?”

 

Öncelikle zincirden başlayalım, demirleme zinciri dişlide çalıştığı için tüm baklaların eşit ölçülerde olması gerekir. Bunu sağlamak için biz, zincirin her bir baklasını kalibreden geçiyoruz. Bunu müşterimizin tabi ki tek tek ölçme ihtimali olmayacaktır, ama işine özenmeyen bir firmanın zinciri ilk bakışta kendini belli eder, zincir baklasının şekli ve kaynağın bulunduğu bölgedeki temizlik, özensiz ve sizi rahatsız edecek bir görüntüdeyse, ölçülerde de bir problem olma ihtimali yüksektir. İkinci konu ise zincirin dayanıklılığı; müşteri kullanımından önce belirli bir yüke maruz bırakılmayan zincir, çalışma yükünde bile uzama yapabilir, bu da zincirin dişlide çalışmasında müşteriyi sonraki süreçlerde sıkıntıya sokabilir. Zintaş fabrikasından çıkan tüm ürünler kopma yükünün üçte ikisi oranında test edilir. Bu proses hem zincirin dayanıklılığını, hem de uzamamasını garanti altına alır.

Üretilen zincirin denizde çalışması için gerekli olan ve demirleme zincirinde müşterilerimizin en çok baktığı konulardan biri sıcak daldırma galvaniz kaplamasıdır. Sıcak daldırma galvanizde ise bakılması gerekenlerden birincisi kalınlığıdır. Alman standartlarına göre demirleme zincirinin en az 65 mikron kalınlıkta olması gerekmektedir. Zintaş markalı ürünlerimiz ise en az 80 mikron kalınlığında olup ve bundan dolayı uzun yıllar herhangi bir sorun olmadan i kullanabilir. İkincisi ise zincir baklalarının galvaniz sonrası birbirine yapışmaması, galvaniz sonrası yapışmış zincirleri ırgat dişlisinden geçirirken, kullanıcının baklaları birbirinden ayırması gerekmektedir ki bu durum galvanizi de zincirden ayıracaktır. Sonuç olarak en az 3 sezon dayanması gereken zincir ilk sezonda korozyona uğrayacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.